kulcsár edina
A gyanú szerint közük lehetett a múlt heti merénylethez.
Őrizetbe vettek Párizsban két tunéziai állampolgárt a múlt heti brüsszeli merénylettel összefüggésben, amelynek során egy tunéziai, magát az Iszlám Állam tagjának valló merénylő lelőtt két svéd futballszurkolót – közölte kedden a francia terrorelhárítási ügyészség. A tájékoztatás szerint a két ember ellen hétfőn eljárást indított egy vizsgálóbíró terrorcselekmény és terrorcselekménnyel kapcsolatos gyilkosságban való bűnrészesség gyanúja miatt.
Az őrizetbe vett gyanúsítottak tunéziai állampolgárok, a párizsi régióban élnek, egyikük negyven, a másik ötven év körüli. A fiatalabb csaknem húsz éve Párizsban él, és határozottan tagadja az ellene felhozott vádakat. „Semmi köze se közelről, se távolról a merénylethez” – mondta Souleymen Rakrouki, akinek a merénylő „régóta ismert barátja, de nem látta rajta a radikalizálódás jeleit”. Soha nem tudott volna elképzelni egy ilyen akciót (tőle) – hangsúlyozta a védő. A másik gyanúsított védői nem kívánták kommentálni a vádemeléseket.
A terrorelhárítási ügyészség szerint az eljárás fogja feltárni, hogy a két gyanúsított milyen kapcsolatban állt a brüsszeli merénylet elkövetőjével, a 46 éves tunéziai származású iszlamista támadóval, Abdeslam Lassouddal, aki 2011-ben megszökött hazája egyik börtönéből, ahol 26 éves büntetését töltötte. Lassoud 2011-es szökése óta Norvégiában, Svédországban, Olaszországban, illetve Belgiumban folyamodott menekültstátuszért, de mindegyik országban elutasították.
Mint ismert, augusztus 16-án, hétfőn Abdeslam Lassoud két svéd szurkolót lelőtt, egy embert pedig megsebesített Brüsszel központjában, nem sokkal a Belgium–Svédország Európa-bajnoki selejtező kezdete előtt. A történtek miatt a legmagasabb terrorkészültséget rendelték el a belga fővárosban.
A terroristát 24 órával később, a belga főváros Schaerbeek nevű negyedében, egy kávézóban találtak rá a rendőrök, és tüzet nyitottak rá. A férfi a kórházban belehalt sérüléseibe. A támadást követően a merénylő egy videóüzenetet terjesztett a közösségi médiában, amiben elmondta, hogy az az Iszlám Állam (ISIS) inspirálta tetteit, kérkedett, hogy megöli a hitetleneket, hogy „bosszút álljon a muszlimokért”.
A napokban kiderült, hogy a tunéziai hatóságok 2022 augusztusában kérték Brüsszelt, hogy adják ki Lassouedet. Az erről szóló kérelmet meg is kapták a belga hatóságok, de nem dolgozták fel, így a terrorista az országban maradhatott. Ennek hatására Vincent Van Quickenborne belga igazságügyi miniszter pénteken benyújtotta a lemondását. A tárcavezető szerint „monumentális és elfogadhatatlan hiba történt, amelynek drámai következményei lettek.”