tóth gabi
A kisfiú a családjával éppen nyaralni ment, amikor a borzalom történt.
Életveszélyes állapotban szállítottak kórházba egy kisgyermeket, akit a méhek akár százszor is megcsíptek. A kisfiú családjával egy nyaralóban szállt meg Palumában, Townsville-től északra, Queensland államban. Egyelőre nem világos, hogyan találkozott a gyerek a méhekkel.
A méhméreg fő összetevője egy mellitin nevű toxin, ez felelős a csípés utáni fájdalomért. Emellett a méreg tartalmaz hisztamint is (egyéb anyagok mellett), mely szintén fájdalmat, viszketést okoz. A méreg az allergiásoknál komoly immunrendszeri reakciót válthat ki, a több csípést elszenvedők pedig mérgező reakcióval szembesülnek a szervezetben felhalmozódó méreg miatt. Ez a reakció súlyos problémákat, például hányást, hasmenést, szédülést, görcsöket, lázat vagy ájulást is okozhat. A gyermekek, az idősek és a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők különösen ki vannak téve annak, hogy súlyos szövődményei legyenek a sorozatos méhcsípéseknek.
Ha valaki tudja magáról vagy hozzátartozójáról, hogy allergiás valamelyik rovarméregre, mindig hordja magával elsősegélykészletét, amelyben adrenalintartalmú autoinjekció van. Ezt könnyen be tudja adni bárki, akár saját magának is. A csípést követően azonnal cselekedni kell, így megelőzhető a súlyos állapot kialakulása. Az adrenalininjekció beadása mellett is szükséges az orvosi ellátás, tehát ebben az esetben is mentőt kell hívni.
Ha nem ismert a rovarméreg-allergia (nincs felkészülve rá), vagy ha több méh- vagy darázscsípés éri és súlyos tünetek kezdenek kialakulni, akkor azonnal hívjunk mentőt, orvost, vagy siessünk a legközelebbi kórház ambulanciájára. Az antihisztamin- és szteroidtartalmú tabletták is segítenek enyhébb esetben, de nem azonnal.
Ha a szájban ért a csípés (függetlenül attól, hogy allergiások vagyunk-e vagy sem), akkor szopogassunk jeget, amellyel csökkenteni lehet a duzzanatot, de azonnal menjünk orvoshoz, kórházba.
(via)