kulcsár edina
Kovács Jevhent hónapokig eltűntként keresték. Kiderült, már júniusban elesett a bahmuti pokolban.
Mondhatni, már majdnem minden napra jut valami szörnyűség Kárpátalján, mióta kitört az orosz-ukrán háború. A térségből rengeteg katona vonult be, sokakat pedig besoroznak, a hősi halottak halálhíréről pedig már hetente többször érkeznek gyászjelentések.
Az elesett katonák közül rengeteg a magyar származású férfi, sokukról a Ripost is írt. Legutóbb a Bahmut közeli harcokban életét vesztő Varga Ivánt gyászolta szülőfaluja, a Beregszász járási Nyíresújfalu. Az 54 éves főtörzsőrmester már a háború első szakaszában bevonult, mindent megtett, hogy megvédje hazáját és családját.
- Mindig is jó ember volt, aki imádta a családját és a hazáját. Már a háború elején jelentkezett, nem is volt kérdés ez nála, még segítséget is kért egyik rokona barátjától, hogy bevonulhasson minél hamarabb - mondta a Ripostnak a férfi egyik ismerőse. Hozzátette, hogy ahogyan ő, úgy a település többi tagja is szeretné leróni a kegyeletét a hősnek.
A háború poklában elesett honvédőknek hősöknek kijáró temetés jár. A szertartáson nem csupán a család, a barátok és a katonatársak, hanem a település egésze részt vesz, hosszú, sokszor utcákon át tartó embertömeg kíséri utolsó útjára az elhunytat.
Így történt ez most, Ilosván is, ahol a 33 éves, szintén magyar származású Kovács Jevhent kísérték utolsó útjára. A férfi idén márciusban vonult be katonának, és az egyik gyalogsági szakasz vezető tüzérjeként teljesített szolgálatot. Június 24-én azonban eltűnt, a családja pedig hónapokon keresztül összetörten kerestette. Azonban az elmúlt hetekben minden reményük odaveszett, ugyanis kiderült: a férfi már eltűnése napján életét vesztette a Beresztov közeli harcokban.
Ilosva települése szívhez szóló szavakkal búcsúzott lakójától.
A rokonok gyászolnak, az egész közösségünk egy emberként zokog, miután hazahozták a hős védőt, Kovács Jevhent
- írták. Hozzátették, hogy a szertartást tíz lelkész végezte.
A közösség lakói hosszú menetben és ukrán jelképekkel kísérték utolsó útjára a védőt. A Péter és Pál Székesegyházban mintegy tíz lelkész, keresztény hagyományok szerint tartotta a temetési szertartást
- közölték. Mint mondták, a szertartásra a település szinte minden polgára ellátogatott:
Köszönjük bátorságát és azt, hogy nem félt az ellenség szemébe nézni. Jevhent zokogó családtagok, barátok, ismerősök és a közösség lakói kísérték utolsó útjára, míg a katonatársak megrendülten álltak sorfalat a háza előtt
- írták.