tóth gabi
Az őrizetbe vett Ihor Kolomojszkij támogatása nélkül Zelenszkijt feltehetően sosem választották volna meg.
Csalás és pénzmosás vádjával az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) őrizetbe vette Ihor Kolomojszkij ukrán oligarchát, aki Volodimir Zelenszkij 2019-es választási kampányának egyik legfőbb finanszírozója volt. Az ukrán származású izraeli–ciprusi állampolgárt 60 napra helyezte előzetes letartóztatásba egy kijevi bíróság, amíg a nyomozóhatóságok kivizsgálják az ellene felhozott vádakat - írja a CNN.
2010-ben Kolomojszkijt Ukrajna második leggazdagabb emberének és az ország egyik legbefolyásosabb oligarchájának tartották. 2014 és 2016 között Dnyipropetrovszk megye kormányzója volt. Többek közt ő alapította Ukrajna legnagyobb pénzügyi intézetét, a PrivatBankot, melyen keresztül több milliárd forintnak megfelelő pénz mosott tisztára a most felmerült vádak szerint.
– közölte az ukrán biztonsági szolgálat sajtószolgálata. Az előzetes vizsgálat már folyamatban van – tették hozzá.
Az ügyben eljáró bíróság 500 millió ukrán hrivnyában (körülbelül 5 milliárd forintban) állapította meg Kolomojszkij óvadékát. Ha az oligarcha leteszi ezt az összeget, akkor is számos szabályt be kell tartania, például nem hagyhatja el a házát. De azt is megtiltották neki, hogy tanúkkal vagy más gyanúsítottakkal kommunikáljon az eljárás során. Ezen kívül az izraeli és ciprusi útlevelét is le kell adnia, hogy ne hagyhassa el az országot. A mágnás ügyvédje azonban közölte, hogy nem fogják kifizetni a félmilliárd hrivnyás óvadékot.
A prominens oligarcha letartóztatását Zelenszkij a korrupcióellenes kampányához használta fel. "Azok, akik kifosztják az országot és a törvények fölé helyezik magukat, többé nem folytathatják ugyanúgy, mint eddig. A jogállamiságnak érvényesülnie kell" - jelentette ki az ukrán államfő a szombat esti szokásos videoüzenetében.
Korábban Kolomojszkij tulajdonosa volt annak a médiavállalatnak, amely a Volodimir Zelenszkij főszereplésével készült "Nép szolgája" című vígjátéksorozatot gyártotta és sugározta. A 2019-es ukrán elnökválasztási kampány során Kolomojszkij teljes mellszelességél beállt az akkor elnökjelölt Zelenszkij mögé, aki a kampány alatt többször is elutazott Genfbe és Tel-Avivba, hogy az oligarchával tárgyaljon.
Kettejük kapcsolata elsősorban az Egyesült Államok miatt romlott meg, Washington ugyanis 2020 elején vádat emelet Kolomojszkij ellen nagyszabású banki csalás miatt. 2021-ben az USA megtiltotta az oligarchának és családjának az országba való belépését, amit azzal indokoltak, hogy Kolomojszkij veszélyezteti az ukrán közvélemény demokratikus intézményekbe vetett hitét.
2022 júliusában Zelenszkij megfosztotta Kolomojszkijt az ukrán állampolgárságától. A lépés hátterében álló okok a mai napig nem tisztázottak, bár Zelenszkij korábban a folyamatban lévő amerikai bűnügyi nyomozással indokolta a döntését. Az orosz-ukrán háború kirobbanása után Kolomojszkij cégeinek egy jelentős részét államosították.
Az Egyesült Államoknak tett gesztust az ukrán vezetés, amikor letartóztatta Kolomojszkijt – mondta Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója a Kossuth Rádióban. Nem csupán amerikai gazdasági nyerészkedése miatt vált nemkívánatos személlyé az Egyesült Államokban, hanem Joe Biden elnökkel fennálló személyes nézeteltérése miatt is – tette hozzá a kutató.
„Mivel szeptemberben az ENSZ-közgyűlés alkalmából Zelenszkij valószínűleg az Egyesült Államokba utazik, tehát egy újabb utat tesz New Yorkba, valószínűleg, legalábbis Kolomojszkij környezetében ezt felvetették, hogy ezzel függhet össze (…) az Egyesült Államoknak akarnak gesztust tenni azáltal, hogy azt mutatják: még Kolomojszkij sem érinthetetlen” – fejtegette Kosztur András.
Csütörtökön lemondott Olekszij Reznyikov védelmi miniszter, miután azzal vádolták meg, hogy az általa vezetett tárca túlárazott és hiányos felszereléssel látta el a hadsereget.
Egy nappal korábban pedig arról számolt be Zelenszkij elnök, hogy átfogó vizsgálatot indított a hadsereg vezető katonaorvosai ellen, miután köreikben újra felütötte fejét a korrupció. A gyanú szerint egymillió, sőt esetenként öt és fél millió forintnak megfelelő összeget fogadtak el civilektől, cserébe a besorozást kiváltó orvosi igazolás kiállításáért.