tóth gabi
Birmingham város 350 milliárd forintnak megfelelő angol fonttal tartozik a munkavállalóknak. Fizetés helyett inkább csődöt jelentettek.
Birmingham munkáspárti városvezetése kedden csődöt jelentett, és a kiszolgáltatott személyek védelmét célzó kiadásokon kívül minden önkormányzati kiadást azonnali hatállyal befagyasztott - írja a BBC. Az Egyesült Királyság második legnagyobb városa azután került ebbe a helyzetbe, hogy egy bukott per miatt 760 millió font (350 milliárd forint) értékben kellene kompenzálnia azokat a női alkalmazottait, akiknek korábban kevesebb prémiumjuttatást adott a férfiakhoz képest.
A brit közmédia beszámolója szerint Birmingham ellen 174 női önkormányzati alkalmazott indított pert, amiért a város nem biztosított ugyanolyan prémiumbérezést a hagyományosan női állásokban (például szakács, takarító), mint a férfiak uralta munkakörökben (sírásó, utcaseprő, szemétszállító). Az ügyben nemrég született bírósági döntést, melynek értelmében 760 millió angol fontot kell megfizetnie a városvezetésnek a női munkavállalóinak.
Az egyenlő bérezés kapcsán a városnak már júniusban 650–760 millió fontnyi kötelezettsége volt, ami havi szinten 5–14 millióval gyarapszik. Erre azonban nincs forrás. Már csak azért sincs, mert az önkormányzat már a bukott per nélkül is 87 millió font költségvetési hiánnyal számolt az idei évre. Ezért a városi tanács ideiglenes pénzügyi igazgatója, Fiona Greenway a finanszírozási törvény 114. szakasza hivatkozva kedden bejelentette, hogy Birmingham csődbe ment.
John Cotton, a városi tanács baloldali vezetője ugyan elismerte a csődöt, de a történteket azzal magyarázta, hogy a városnak különösen nagy pénzügyi terhet jelent az Oracle informatikai rendszerének bevezetése. Sokáig úgy tudták, hogy az önkormányzati kifizetések és a HR-szoftverek egyszerűsítésére szánt rendszer 19 millió fontba kerül, ám három év késés után májusban kiderült, hogy annak költsége akár 100 millió fontra is rúghat.
A legnagyobb városi szakszervezet szerint a közlemény a kudarc beismerése. „A tanács évtizedek óta lopta az alacsony fizetésű női munkások bérét, ami miatt óriásira duzzadt a fizetések közti különbség összessége, ami pedig a csőd szélére sodorta Birminghamet” – írták. Hozzátették, hogy több ezer önkormányzati alkalmazott aggódhat a munkájáért.
Tony Travers, a London School of Economics önkormányzati szakértője megerősítette, hogy Birmingham városi tanácsa több mint egy évtizede pénzügyi nehézségekkel küzd, ami aggasztó.
- fogalmazott a brit közmédiának nyilatkozva a szakértő.