kulcsár edina
A tolvaj később az interneten adta el a régiségeket.
Azonnali hatállyal kirúgták, a rendőrség pedig nyomozást indított a londoni British Museum egyik munkatársa ellen, miután kiderült, hogy az elmúlt években közel kétezer felbecsülhetetlen műtárgyat lopott el a múzeum gyűjteményéből. Helyi sajtóbeszámolók szerint az ellopott tárgyak között arany ékszerek, féldrágakövekből és üvegből készült drágakövek voltak az i.e. 15. századtól egészen az i.sz. 19. századig.
Úgy tudni, hogy a meg nem nevezett tolvaj 30 évig dolgozott a British Museumban, egészen pontosan a görög régiségek osztályán. A lebukás esélyét csökkentve pedig azokat a műkincseket tette zsebre, melyek nem szerepeltek kiállításon, hanem kizárólag tudományos és kutatási célok miatt őrizték őket. A hazavitt tárgyakat a tolvaj egy darabig otthon őrizgette, hogy megnézze, keresik-e a múzeumban, majd internetes aukciós weboldalakon kínálta őket eladásra - jóval olcsóbban, mint a tényleges becsült értékük. Hogy a férfi pontosan mióta lopott, azt nem tudni, de az eltűnt régiségek magas száma alapján évek óta folytathatta az üzelmeit.
George Osborne a múzeum elnöke elmondta, hogy a kuratórium rendkívül aggódott, amikor az év elején megtudta, hogy a gyűjtemény egyes darabjait ellopták, ezért "határozott lépéseket tett a helyzet kezelésére."
- jelentette ki Osborne, aki leszögezte, hogy a szervezet "véget vetett ennek".
Hartwig Fischer, a múzeum igazgatója egy sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy egy rendkívül szokatlan esetről van szó, és a történtek ellenére rendkívül komolyan veszik a rájuk bízott műtárgyak védelmét.
- fogalmazott a múzeumigazgató, aki hozzátette, hogy a lopássorozat lendületet fog adni a a múzeum biztonsági rendszerének újratervezéséhez.
Érdekességképp fontos elmondani, hogy a lopások kapcsán Görögország ismét felszólította az Egyesült Királyságot, hogy adja vissza az ikonikus Elgin-márványokat, melyeket a britek még a 19. században vittek el athéni Akropoliszról. Lina Mendoni görög kulturális miniszter úgy fogalmazott: "a történtek bebizonyították, hogy a görög kulturális örökség már nincsen jobban védve a British Museumban".