kulcsár edina
A helyiek már csak "spanyol zászlóaljnak" hívják az újdonsült ukrán tulajdonosokat.
A kijevi fegyveres erők felső- és középvezetői sorra veszik a tengerparti luxusvillákat Spanyolországban - írja a Berliner Zeitung német napilap online kiadása. A portál beszámolója szerint az ukrán hadsereget teljes áthatja a korrupció, melynek a legnagyobb haszonélvezői a sorozóközpontok vezetői, akik néhány ezer dollárért vagy euróért bárkinek elintézik, hogy felmentsék a katonai szolgálat alól. Az így szerzett kenőpénzt aztán Nyugat-Európába küldik, ahol strómanok vagy ott élő rokonok közvetítésével luxusingatlanokat vásárolnak belőle. A legtöbb ilyen villa az andalúziai Malagában és Marbellában található. Az utóbbi városban állítólag annyira megszaporodtak az ukrán tisztviselők "ingatlanbefektetései", hogy a helyiek már csak "spanyol zászlóaljnak" hívják az újdonsült tulajdonosokat.
A legnagyobb ilyen típusú korrupciós botrány július végén robbant ki, amikor őrizetbe vették Jevhen Boriszovot, az Odessza megyei hadkiegészítő központ parancsnokát, aki a vád szerint tízezer dollárért cserébe bárkit alkalmatlannak nyilvánított a katonai szolgálatra. Ráadásul akik ilyen igazolást kaptak, azoknak lehetőségük volt az országot is elhagynia.
Az Ukrán Állami Nyomozó Iroda (SBI) szerint Boriszov korrupciós pénzekből Spanyolországban szerzett ingatlanokat, amelyeket rokonai nevére vásárolt meg. Édesanyja nevére például hárommillió euró (1,15 milliárd forint) értékben került ingatlan.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki személyesen rendelte el Boriszov elbocsátását, felháborítónak nevezte azokat a korrupciós gyakorlatokat, amelyeket több sorozóközpontban júliusban tartott vizsgálatok tártak fel. És megígérte, hogy olyan emberekre fogják bízni a feladatot, akik tudják, hogy mi a háború.
A Berliner Zeitung cikke szerint a központokban uralkodó korrupció egyértelműen az oka annak, hogy Zelenszkij néhány napja felmentette az összes regionális sorozóbizottság vezetőjét. A döntést Valerij Zaluzsnijnak, az ukrán hadsereg főparancsnokának kell végrehajtania, a sorozóbizottságok új vezetőit pedig még kinevezésük előtt átvilágítja az Ukrán Biztonsági Szolgálat.
- magyarázta döntését az ukrán elnök, aki hozzátette: olyan embereket kell alkalmazni, akik talán sajnos elvesztették egy végtagjukat, de nem a méltóságukat és Ukrajnát.
A témával kapcsolatban mindenképp érdemes felidézni, hogy a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KIIS) legfrissebb közvélemény-kutatása szerint az ukránok a korrupciót tartják az ország második legfontosabb problémájának, közvetlenül az orosz invázió után.