tóth gabi
Az orosz államnak milliárdos bevételt hoz az EU-ba érkező cseppfolyósított földgáz-export 2023-ban.
Az uniós tagállamok rekordmennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) vásároltak Oroszországtól az idei év első hét hónapjában - derül ki a Global Witness nevű civil szervezet iparági beszámolóktól készült elemzéséből. Az adatok szerint az EU-s országok összesen 21,6 millió köbméter orosz LNG-t vásároltak a vizsgált időszakban, ami durván 40 százalékos növekedést jelent a háborút megelőző év, tehát 2021 első hét hónapjához képest.
Az oroszországi LNG-behozatal növekedése nagyrészt annak köszönhető, hogy a csővezetékes szállítási útvonalak különböző okok, például az északi áramlat gázvezeték elleni terrorakció miatt elakadtak, az uniós országok pedig a földgázigényük fedezése érdekében megnövelték a vezetékesnél sokkal drágább cseppfolyósított földgáz importját.
Összességében Belgium és Spanyolország vásárolta fel idén a legtöbb cseppfolyós orosz földgázt - 7,5 millió, illetve 7,1 millió köbméter mennyiségben. Tőlük kicsit lemaradva Franciaország szerepel a harmadik helyen a maga 4,5 millió köbméterével. Igaz, a Párizs által importált mennyiség jóval alacsonyabb volt, mint 2022 és 2021 azonos időszakaiban.
A Global Witness elemzése a Kpler iparági cég adataira támaszkodik, amely szerint az EU a közelmúltban mintegy 1,7 százalékkal több orosz LNG-t importált, mint tavaly. A januártól júliusig behozott LNG költsége piaci áron 5,29 milliárd euró volt. Az EU-ba érkező LNG-export ezért idén rekord magas bevételt hoz az orosz államnak, ellensúlyozva az uniós szankciókat. Szakértők szerint ugyanakkor az Oroszországból származó import kiszolgáltatottá teheti az EU-t, ha Oroszország esetleg arról dönt, hogy visszafogja az LNG-szállításokat, ahogyan tavaly a vezetékes gázzal tette.
Az EU tisztviselői elkötelezettek amellett, hogy az EU országai 2027-ig mondjanak le teljesen az orosz fosszilis tüzelőanyagokról. Figyelmeztettek azonban arra, hogy az Oroszországból származó cseppfolyósított földgáz behozatalának teljes tilalma a tavalyihoz hasonló energiaválságot idézhet elő, amikor a gáz ára az EU-ban rekordmagasságba, megawattóránként több mint 300 euróra emelkedett.
A spanyol Naturgy és a francia Total is nagy mennyiségű orosz LNG-re kötött szerződést. Az EU vezetői sürgették a vállalatokat, hogy ne vásároljanak orosz LNG-t. Teresa Ribera spanyol energiaügyi miniszter márciusban azt mondta, hogy az orosz LNG-t szankciókkal kellene sújtani, és „abszurdnak” nevezte a helyzetet. Kadri Simson uniós energiaügyi biztos szerint az EU-nak mihamarabb le kell mondania az orosz gázról.
– mondta a Financial Times gazdasági szaklapnak Alex Froley, az ICIS tanácsadó cég vezető LNG-elemzője.
Érdekességképp fontos elmondani, hogy EU által Oroszországból importált LNG döntő többsége az orosz Novatek többségi tulajdonában lévő Jamal LNG vegyesvállalattól származik, melynek a legnagyobb LNG-terminálja a Jamal-félsziget keleti partján, Sebetta városban található.
Jamal LNG vegyesvállalat tulajdonosai között találjuk továbbá a francia Total Energies-t, a kínai CNPC-t és egy kínai állami vagyonalapot is. A vállalat mentesül az oroszországi exportvámok alól, de jövedelemadó-köteles.