Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
Létrehozva: 2023.08.04.

Oroszország kiléphet az atomkísérleteket tiltó egyezményből

A döntés leginkább szimbolikus lenne.

Szerző Gaál József

Oroszország vizsgálja annak a lehetőségét, hogy kilépjen az 1996-os Átfogó Atomcsend-tilalmi Szerződésből (CTBT), amely papíron teljes körűen betiltotta az atomkísérleteket - írja a Kommerszant orosz gazdasági napilap online kiadása. A portál beszámolója szerint a kilépés leginkább csak szimbolikus lenne, hiszen a szerződést 8 ország, köztük az Egyesült Államok sem volt hajlandó ratifikálni, így az egyelőre érvénytelen.

A Szovjetunió első atombombájának (Joe-1) felrobbantása 1949. augusztus 29-én

Az Átfogó Atomcsend-tilalmi Szerződést (CTBT), amely mind a polgári, mind a katonai célú atomfegyver-kísérleti robbantásokat tiltja, 1996. szeptember 10-én fogadta el az ENSZ közgyűlése. A szerződést eddig 183 állam írta alá, viszont az aláírók közül többen még nem ratifikálták, köztük olyan nukleáris hatalmak sem, mint Kína, az Egyesült Államok és Izrael. A szerződés hatályba lépéséhez mind a 44 olyan országnak ratifikálnia kell, amely 1996-ban atomreaktorokkal vagy atomfegyverrel rendelkezett. Csak a „fiatal” atomhatalmak, India, Pakisztán és Észak Korea nem írta alá a dokumentumot.

CTBT-szerződéssel kapcsolatban Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője felszólította az Egyesült Államokat, hogy mihamarabb ratifikálja a szerződést, és "álljon ellen a kísértésnek, hogy újraindítsa a nukleáris kísérleteket."

Donald Trump korábbi amerikai elnök 2018-ban megtagadta a ratifikálást, mondván, nehéz lenne az Egyesült Államok nukleáris arzenálját frissíteni. Joe Biden ugyan formálisan megfordította ezt a politikát, és 2022-es felülvizsgálatot kért a szerződés hatályba lépése mellett, szakértők azonban úgy vélik, hogy nem lennének meg az ehhez szükséges szavaztok a Kongresszusban, így a Fehér Ház továbbra is parkoló pályán tartja az ügyet.

A CTBT 1996-os aláírása óta három ország tesztelt nukleáris fegyvereket. India és Pakisztán két-két kísérletet hajtott végre 1998-ban. Észak-Korea hat bejelentett kísérletet hajtott végre, egyet-egyet 2006-ban, 2009-ben, 2013-ban, kettőt 2016-ban és egyet pedig 2017-ben. Az utóbbi kísérlet 5,1-es erősségű "mesterséges földrengést" okozott, ami az Egyesült Államok szerint arra enged következtetni, hogy egy Phenjan egy 120 kilotonnás atombombát robbantott fel.

Az Egyesült Államok legutoljára 1992-ben hajtotta végre nukleáris kísérletét, míg Oroszország - aazaz még a Szovjetunió  - 1990-ben. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek