kulcsár edina
Joe Biden kormánya nem ért egyet a döntéssel, szerintük szárnyal a gazdaság.
A Fitch Ratings kedden leminősítette az Egyesült Államok államadós-besorolását, ami így a lehetséges legjobb „AAA” kategóriáról a "AA plusz"-ra romlott - írja a Financial Times üzleti napilap online kiadása. Az amerikai hitelminősítő intézet azzal indokolta a döntését, hogy a következő három évben biztosan romlani fognak az USA államháztartási mutatói, és növekszik majd a már most is horribilisen magas államadósság-terhe.
A döntésről szóló közleményében a Fitch kiemelte: A várakozása szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államháztartási hiány az idén 6,3 százalékra emelkedik a tavalyi 3,7 százalékról, és 2024-ben 6,6, 2025-ben 6,9 százalékra növekszik tovább, mindenekelőtt a várhatóan gyenge jövő évi GDP-növekedés, az emelkedő kamatterhek, valamint az egyes szövetségi államok és helyi önkormányzatok gazdálkodási deficitjei miatt.
Emellett külön kitértek arra is, hogy az Egyesült Államok GDP-arányos adósságrátája jelenleg 100,1 százalék, ami több mint két és félszerese az AAA-besorolású országok 39,3 százalékos átlagának. Ezzel a mutatóval Amerikának van a 11. legrosszabb adósságrátája. A Fitch prognózisa szerint Amerikát „gyengülő üzleti beruházások, a fogyasztás lassulása, valamint enyhe recesszió" fogja jellemezni 2023 negyedik negyedévében és 2024 első negyedévében.
A Fitch leminősítésével már egyetlen piacvezető hitelminősítőnél sem tartozik az Egyesült Államok a legjobb államadós-besorolásba. A Standard & Poor’s még 2011-ben vonta meg az Egyesült Államoktól az elit „AAA” államadós-osztályzatot, amelyet 1941 óta tartott érvényben. Az S&P – amelynek minősítési részlege néhány éve az S&P Global Ratings nevet viseli – pedig tizenkét évvel ezelőtti leminősítése óta az „AAA”-nál szintén egy fokozattal alacsonyabb, „AA plusz” besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot.
Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára kedden azt mondta, hogy kormányzat határozottan nem ért egyet a Fitch döntésével. Mint fogalmazott, a hitelminősítő indoklása ellentmond a valóságnak, mivel Biden elnöksége alatt az amerikai gazdaság erőteljesen fellendült.
Janet Yellen pénzügyminiszter szintén elítélte a Fitch döntését, azzal érvelve, hogy az „önkényes és elavult adatokon alapul”, és hogy az Egyesült Államok értékpapírjai továbbra is a világ „legbiztonságosabb pénzügyi eszközei”.
A miheztartás végett fontos elmondani, hogy Joe Biden amerikai elnök a "Bidenomics" szlogennel indította el 2024-es újraválasztási kampányát. A fantáziaszó az elnök családnevéből és az angol közgazdaság (economics) szavakból tevődik össze, és azokat a vélt és valós gazdasági sikereket szeretné kifejezni, melyeket a demokrata kabinet ért el.