tóth gabi
Akárcsak egy háborúban rejtett figyelőállásokat, információs hálózatot működtetnek a migráns csoortok a határmenti erdőkben.
A Szabadka környéki erdőkben továbbra is feszültség és bizonytalanság uralkodik az illegális migránsok miatt a helyi lakosok között. Az ott élők beszámolói alapján a rendszeres lövöldözések és hatósági akciók ellenére a problémák egyre csak súlyosbodnak -írta meg a Pannon RTV.
A legfrissebb jelentések szerint a migránsokat előre értesítik a hatósági intézkedésekről, ami lehetővé teszi számukra, hogy kereket oldjanak a rendőri akciók elől. Az úgynevezett tájékoztatási hálózatban rejtett figyelők, taxisok és helyi civilek is szerepet játszhatnak. Ez a gyakorlat meghiúsítja a hatóságok erőfeszítéseit és további konfliktusokhoz vezethet a helyiek és a migránsok között.
A helyi lakosok aggodalmukat fejezik ki a fegyveres incidensek miatt, amelyek az erdőkben egyre gyakoribbak. Már nem szokatlan a gépfegyverropogás a migránsok csoportjai közötti. Az illegális határátlépők egyre szervezettebbek és egyre gyakrabban keverednek tűzharcba egymással.
Nemrég számoltunk be arról, hogy a szerb hatóságok újabb nagyszabású akciót hajtottak végre a migrációs veszély csökkentése érdekében. Zombor környékén 300 rendőr vett részt, több órán át tartó művelet során hideg fegyvereket (kések, bárdok, egyéb szúró-vágó eszközök, stb.), hamis személyazonosítókat és kábítószert találtak. Egy szír migránst a kábítószer miatt őrizetbe is vettek. A begyűjtött migránsokat befogadóközpontokba szállították, de nem sokáig maradtak ott.
Az akciók pozitív fogadtatás mellett kritikát is kaptak, mivel úgy tűnik, a taxisok rövid idő alatt visszaszállítják a bandákat az elfogás helyszínére, növelve a problémákat a határ mentén. A helyi emberek elmondása szerint a migránsok egy része egy begyűjtés után rövid időn belül visszatér az erdőkbe.
A bűnszervezetek fontos része az információszerző rendszer, ez nincs másképp a migránsoknál sem. Szarapka István, aki helyi lakosként érintett a helyzetben, elmondta, hogy információi szerint a migránsok részletes tájékoztatást kapnak a hatósági akciók időpontjáról, ami miatt képesek megelőző intézkedéseket tenni.
Mivel pontosan tudják, hogy a rendőri akciók mikor lesznek, informálva vannak. A vezetők megszöknek már akkor, mikor a rendőrség még ki sem indult a terepre. Biztosan vannak 90-en, 100-an, akik megszöknek, esténként visszatérnek az erdőbe és lövöldöznek.
Az ő állítása szerint a helyzetet tovább bonyolítják a taxisok és helyi civilek, akik részt vesznek az információáramlásban. Az együttműködő informátorhálózaton kívül a katonaviselt, akár háborúkat is megjárt férfiak saját katonai-stratégiai figyelőpontokat is létrehoznak. Ezeket magaslatokon (pl.: háztetőkön a cserepet félrehúzva) vagy jól rejtő növényzet alatti mélyedésekben alakítják ki a – katonai terminus technikus szerinti – úgynevezett ,,hevenyészett rejtett figyelőállásaikat", amivel a hatóságok és a rivális bandák tevékenységéről gyűjtenek információkat.