tóth gabi
„Eljött az ideje, hogy Joe Biden ellen vádat emeljenek”.
Greg Steube floridai republikánus képviselő pénteken alkotmányos vádeljárásról (impeachment) szóló indítványt nyújtott be Joe Biden amerikai elnök ellen a Kongresszusban - írja a The Hill amerikai hírportál. Döntését a képviselő azzal indokolta, hogy Biden aláásta hivatalának integritását, lejáratta az elnökséget, elárulta az elnöki bizalmat, és a jogállamiságot és az igazságszolgáltatást felforgató módon cselekedett Amerika polgárainak kárára. Mint fogalmazott, a bizonyítékok napról napra gyűlnek arról, hogy a Biden bűncsalád személyesen húzott hasznot Joe kormányzati pozícióiból megvesztegetés, fenyegetés és csalás révén.
Steube pénteken egy közösségi médiában közzétett bejegyzésében az elnökhöz köthető megvesztegetést, zsarolást, az igazságszolgáltatás akadályozását, csalást, valamint a kábítószerrel és prostitúcióval kapcsolatos pénzügyi érintettséget sorolta fel indítványa indokaiként, és hozzátette: „Rég ideje már, hogy Joe Biden ellen vádat emeljenek.”
Biden elnök és fia, Hunter Biden pénzügyei régóta összefonódnak – mutatott rá sajtóközleményében Steube. 2010 és 2019 között a Biden család pénzéből több ezer dollárt költöttek illegális drogügyletekre és prostitúcióra– állította a képviselő.
– hívta fel a figyelmet Steube egy a Newsmaxnak adott interjúban.
Mindeközben a Fehér Ház következetesen tagadjaa, hogy Biden elnöknek köze lett volna fia üzleti ügyeihez. Ugyanakkor egy tanúvallomás, amelyet Devon Archer, Hunter Biden korábbi üzlettársa és barátja tett nemrég a felügyeleti bizottság zárt ülésén, cáfolja ezt. James Comer bizottsági elnök a vallomás után kiadott sajtóközleménye szerint
Az úgynevezett impeachment eljárás nagyban hasonlít egy bírósági tárgyalásra, melynek során a Képviselőház vádat emel, a felsőház, azaz a Szenátus pedig lefolytatja a tárgyalást, és dönt arról, hogy megalapozott-e a vád, tehát felelősségre kell-e vonni az elnököt. Az elnök elmozdításához a Szenátus kétharmadának, azaz legalább 67 szenátornak kell támogatnia az impeachmentet. Az ítélet ellen nincs fellebbezési lehetőség.
Az impeachmentről az amerikai alkotmány rendelkezik. Az Egyesült Államok alapító atyái azért foglalták ezt törvénybe, hogy a mindenkori elnököt is felelősségre lehessen vonni, ha hazaárulást, vesztegetést, vagy “magasabb szintű bűncselekményt” követ el.
Ilyen eljárást eddig három elnökkel szemben kezdeményeztek a törvényhozók az amerikai történelem során: 1868-ban Andrew Johnsont, 1999-ben Bill Clintont, 2019-ben és 2021-ben pedig Donald Trumpot próbálták ilyen módon elmozdítani a hatalomból, minden esetben sikertelenül. Trump az egyetlen elnök, akivel szemben két alkalommal indult impeachment. (1974-ben Richard Nixon még a procedúra megindítása előtt lemondott.)