Létrehozva: 2023.08.21.

Genderőrület: férfi nyerte a nők erőemelő versenyét

Nem az első eset, hogy olyan sportoló győzőtt, vagy ért el el kiemelkedő eredményt a nők mezőnyében, aki férfinek született. Alaposan felborzolta a kedélyeket Anne Andres, aki durván maga mögött hagyta a mezőnyt a kanadai erőemelő bajnokságon. Naná, hogy férfi izomzattal!

Botrányt okozott egy transznemű versenyző szereplése a sport világában egy nők számára megrendezett versenyen. Ezúttal az erőemelőknél keltett éles vitát, sportszerű-e, hogy a férfiből nővé lett Anne Andres elképesztő főlénnyel megnyerte a kanadai női erőemelő bajnokságot, sőt rekordot állított be - írja a Daily Mail. A sportoló 597,5 kilogrammos összteljesítménnyel nyert, ami 200 kilogrammal több, mint a második helyezett SuJan Gill eredménye, aki 387,5 kilogrammig jutott. Persze, ő született nő.

Nem volt ellenfele a transznemű erőemelőnek Fotó: Instagam/Anne Andres

Többen a transzneműek miatt adják fel a sportolást

Már a verseny előtt többen tiltakoztak Andres indulása ellen, például April Hutchinson, a Kanadai Erőemelők Szakszervezetének tagja. „Teljesen igazságtalannak” nevezte azt a döntést, amely lehetővé tette a transznemű sportoló indulását. 

A testek sportolnak, nem az identitások. Ne feledje, a test biológia, nem pedig sportoló identitás

 – fogalmazott Hutchinson, aki arról is beszélt, hogy nagyon elkeserítő volt azt látnia, ahogy Andres megdöntötte a rekordot.

„A női sporttársaim évek óta ezért küzdöttek és most élsportolókról beszélek, akik edzettek, edzettek és edzettek." - fogalmazott a sportolónő, aki azt is elárulta, hogy néhány nő azért nem indult a versenyen, mert tudta, hogy Andres is nevezett, így már nem látták értelmét.

Lényegében a pasim holnap úgy dönt, hogy nőként azonosítja magát és versenyezhet köztünk, majd másnap újra férfivá válhat

 - mondta Hutchinson, aki szomorúnak és igazságtalannak tartja, hogy semmilyen bizonyítvány, hivatalos irat, de még egy személyi igazolvány sem szükséges ahhoz, hogy egy férfi a női mezőnyben indulhasson: 

"Az egész attól függ, hogy mit érzel aznap, vagy éppen milyen nemet akarsz magadnak”

Sok hűhó...

Egyre több fura helyzetet eredményeznek a transznemű sportolók a női sportvilágban. Az Új-zélandi súlyemelő, Laurel Hubbard volt az első, aki olimpián versenyezhetett transzneműként. Ez már magában sok sportoló, edző szemét szúrta a nyilvánvaló előnyök miatt, ám amikor hazájában őt választották Az év női sportolójának, mindezt úgy, hogy semmilyen eredményt nem ért el, lévén érvényes kísérlet nélkül zárta a versenyt. Miközben az új-zélandi sportolók közül Lisa Carrington három aranyérmet nyert kajak-kenuban, evezésben Kerri Gowler és Grace Prendergast párosban, Emma Twigg egyéniben ért fel a csúcsra, ahogy az új-zélandi női rögbi csapat is aranyéremmel tért haza Tokióból. 

Az új-zélandi transznemű súlyemelő, Laurel Hubbard Fotó: MOHD RASFAN

Akkor hol is van a sportszerűség? 

A nemzetközi sportélet fókuszába került egy magyar úszó, György Réka. Ő az Egyesült Államok egyetemi bajnokságában (NCAA) versenyez, ahol az 500 yardos viadalon az a Lia Thomas győzött a női mezőnyben, aki Will Thomas néven férfiként született. A tengerentúlon tanuló György Réka nyílt levélben tette szóvá, hogy igazságtalannak tartja azt, hogy tizenhetedik lett és így nem került be a B döntőbe sem, mivel egy biológiai értelemben nem nőnek született vetélytársa megelőzte őt.

A szabályokat át kellene gondolni

 – fogalmazott a magyar sportolónő, aki nyomatékosította, hogy Lia Thomas tényleges nemátalakító műtétet nem végeztek el; 185 centi magas, hosszabbak a végtagjai, magasabb a tesztoszteronszintje, erősebb az izomzata, mint bármelyik női versenyzőnek a mezőnyben. 

Success of US transgender woman swimmer sparks controversy
Lia Thomas úszó, aki Will Thomas néven férfiként született Fotó: JOSEPH PREZIOSO

Hozzátette, ez volt az utolsó egyetemi bajnoksága, és frusztrálja, hogy azért nem jutott be a legjobb 16-ba, mert elvette előle a helyet egy rivális, aki biológiai értelemben nem számít nőnek.

Az NCAA elnöke, Mark Emmert válaszlevelében ezt írta a magyar úszónak:

Az NCAA irányadó testülete elvárja, hogy minden diákot, sportolót méltósággal és tisztelettel kezeljenek. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy az NCAA-bajnokságokon mindenki szerepelhessen, aki jogosult arra, hogy induljon.

És a hiba itt van: miért jogosult arra, hogy induljon, ha fizikailag egy férfi? Hol itt a sportszerűség?

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek