tóth gabi
A helyiek szerint Isten így üzent, hogy van még remény.
A Maui szigetén tomboló tűzvész teljesen felperzselte Lahaina városát. A természeti katasztrófa után csak elszenesedett fák, kiégett autók és porig rombolt házak maradtak az egykor 13 ezres településből. Minden megsemmisült, kivéve a város középső részén található Maria Lanakila katolikus templomot és a mellette lévő paplakot. A két épület teljesen sértetlenül átvészelte a pusztítást, még csak a falaik sem kormosodtak meg - írja a New York Post online kiadása.
A helyszínen készült videók azt a benyomást keltik, mintha a tűz szándékosan elkerülte volna a templomot, hiszen körülötte minden porig égett. Érthető okokból a helyiek csodáról beszélnek, és többen úgy gondolják: Isten így üzent, hogy van még remény.
- fogalmazott egy helyi lapnak Terrence Watanabe, a közeli Szent Antal plébánia lelkésze.
Jeffrey Chang plébános azt mondta, hogy az 1846-ban épült templom megmenekülése a remény jelzőfénye Lahaina lakosainak, és Isten üzenete, hogy a várost újjá kell építeni.
Ahogy arról a Ripost is beszámolt, keddről szerdára virradó éjszaka a Hawaii-szigetcsoport második legnagyobb szigetén, Mauin hirtelen tűzvész tört ki. A lángok teljesen véletlenszerűen csaptak fel a sziget különböző pontjain, a tűz pedig hirtelen és nagyon gyorsan terjedt szét a nagyjából nyolcszáz kilométerre tomboló Dóra hurrikán heves széllökései miatt. A helyieknek esélyük sem volt felkészülni a természeti katasztrófára, sokan szó szerint az óceánba menekültek a lángok elől.
A tűzvész egyértelműen Lahaina városban végezte a legnagyobb pusztítás. Lahaina a Hawaii Királyság fővárosa volt egykor, évente mintegy kétmillió turista kereste fel, a szigetre látogatók mintegy 80 százaléka itt nyaralt. Hawaii állam kormányzója, Josh Green úgy fogalmazott, hogy évekig tart majd újjáépíteni a várost. A CNN tudósítása szerint csak az hónapokba telik majd, hogy felmérjék a gazdasági károkat.
A hatóságok eddig 89 ember halálát erősítették meg, több száz főt pedig eltűntként tartanak nyilván. Az ő felkutatásukat nehezíti, hogy a szigeten nincs áram- és internetszolgáltatás. A kormányzó szerint várható, hogy az áldozatok száma még növekedni fog. A mostaninál nagyobb pusztítást csak egy évszázaddal korábban, 1918-ban kitört erdőtűz (Cloquet fire) okozott az aszály sújtotta Minnesota északi részén,
Hawaii főügyésze bejelentette, hogy "átfogó vizsgálatot" indítanak arról, hogyan reagáltak a hatóságok az erdőtüzekre, miközben egyre több a kérdőjel, hogy a hatóságok elég gyorsan figyelmeztették-e a lakosokat.
A megbízott kormányzó arra kérte az turistákat, maradjanak távol Maui szigettől. A már ott lévő látogatókat pedig felszólította, hogy hagyják el tűzvész által leginkább érintett településeket, az evakuálásukhoz buszokat szerveztek, ezekkel viszik ki őket a repülőtérre.
Joe Biden amerikai elnök szerda este kijelentette, hogy „minden rendelkezésre álló szövetségi eszközt” mozgósít az erdőtüzek leküzdése érdekében.