tóth gabi
Az ügynökök kifejezetten azt szeretnék elérni, hogy a célpontjaik tudják: követik őket.
Terjedelmes tényfeltáró cikket közölt az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) külföldi diplomaták megfigyelésre specializálódott alosztályáról (DKRO) a The Wall Street Journal (WSJ) amerikai napilap online kiadása. A portálnak nyilatkozó szakértők szerint a DKRO ügynökei a világ legjobbjainak számítanak, és a nyugati kollégáikkal ellentétben nem válogatnak a megfélemlítési módszerekben. Az elmúlt években például bevett gyakorlattá vált a körükben, hogy emberi ürüléket és elnyomott cigarettacsikkeket hagynak az amerikai diplomaták hotelszobáiban, jelezve az érintetteknek, hogy megfigyelés alatt állnak.
- fogalmazott Dan Hoffman, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egykori moszkvai állomásfőnöke, aki szerint az DKRO-ügynökök kifejezetten azt szeretnék, hogy a célpontjaik tudják: követik őket.
A CIA korábbi tisztségviselője elárulta, hogy az oroszországi kiküldetése alatt számtalan olyan esettel találkozott, amikor a DKRO-tisztek bepoloskázták az amerikai diplomaták hotelszobáit, majd a mosdóban elvégezték és otthagyták a "nagydolgukat".
"A nagykövetség alkalmazottait, illetve a követség védelmére kivezényelt tengerészgyalogosokat rendszeresen dekoratív orosz nők környékezték meg a DKRO megbízásából, hogy titkokat húzzanak ki belőlük" - tette hozzá.
Nevük elhallgatását kérő amerikai tisztségviselők azt mondták, hogy a DKRO ügynökei által elkövetett megfélemlítési esetek megszaporodása miatt az ország diplomatáit újabban már speciális kiképzésben részesítik.
A WSJ cikke szerint a DKRO tisztjei kitüntetett pozíciót töltenek be az orosz titkosszolgálati rendszerben. Az egység tagjai elképesztően jó fizetést és bónuszokat kapnak a sikeres műveletekért, olcsó jelzáloghitelhez juthatnak, kedvezményes hozzáférést kapnak a tengerparti üdülővárosokhoz, valamint a legjobb orosz kórházakban kapnak egészségügyi ellátást.
A Wall Street Journal úgy értesült, hogy a DKRO áll az USA több állampolgárának, köztük Evan Gershkovich újságíró letartóztatása mögött. Mint ismert, a 31 éves Gershkovich-ot március végén vették őrizetbe kémkedés vádjával egy katonai létesítmény közelében, a közép-oroszországi Jekatyerinburg városában. A hidegháború vége óta ő az első amerikai újságíró, akit Oroszországban letartóztattak kémkedésre hivatkozva.
Gerskovich tagadta az ellene felhozott vádakat, munkáltatója pedig követelte a szabadon bocsátását. Az amerikai kormány felszólította Oroszországot, hogy engedjék szabadon az újságírót, akit véleményük szerint jogtalanul tartanak fogva.
A legfrissebb hírek szerint az amerikai kormány aktív tárgyalásokat folytat Moszkvával, hogy egy fogolycsere keretében kiszabadítsák Gerskovichot az orosz fogságból.