tóth gabi
Kijev listázta, mint nem látnak szívesen az interneten, Washington pedig kritika nélkül eleget tett az igényeknek.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) az ukrán titkosszolgálattal együttműködve cenzúrázta az "orosz propagandának és dezinformációnak" minősített fiókokat a nagy közösségi oldalakon - állapította meg a szövetségi képviselőház igazságügyi bizottsága. A testület hétfőn közzétett jelentése szerint a Joe Biden vezette kormány ezzel megsértette az amerikaiak vélemény- és a szólásszabadsághoz fűződő alkotmányos jogát, és potenciálisan aláásta az USA nemzetbiztonságát - írja a CNN.
Nagyon leegyszerűsítve a Washington és Kijev közötti cenzúrázási mechanizmus úgy működött, hogy az ukrán szervek összeírták a nekik nem tetsző felhasználókat, elküldték a listát az amerikai partnereiknek, majd ez alapján az FBI szólt a Meta, a Google és a Twitter illetékeseinek, hogy mit kéne törölni.
Az igazságügyi bizottság megállapította, hogy az ukránok gyakran annyira túlbuzgóan igyekeztek azonosítani az orosz propagandát, hogy többször is az amerikai külügyminisztériumhoz tartozó, hitelesített oldalak cenzúrázását javasolták. Ami viszont ennél is érdekesebb, hogy az FBI ezeket a kéréseket ellenőrzés nélkül továbbította a nagy közösségi oldalak felé, és csak nekik szúrt szemet, hogy kormányzati fiókokat készülnek törölni. A jelentés szerint az ukránok által törlésre javasolt oldalak között több amerikai és kanadai újságíró fiókja is szerepelt.
- olvasható igazságügyi bizottság jelentésében, amely azt is megállapította, hogy a nagy közösségi oldalak (Google, Facebook, Instagram, Twitter, YouTube) üzemeltetőihez annyi cenzúrázási kérelem ékezett a háború kirobbanása utáni időszakban, hogy külön testületeteket állítottak fel ezek elbírálására.
Külön érdekesség, hogy a Google kiberbiztonsági csapatának egy magas beosztású tagja azt vallotta eskü alatt, hogy a céghez nem csak az ukrán és az amerikai szervektől , hanem európai kormányoktól, az Európai Uniótól és a Európai Bizottságtól is érkezett cenzúrázási kérelem.
A jelentés megállapítása szerint az FBI-nak semmilyen jogalapja nem volt ahhoz, hogy elősegítse a háborúval foglalkozó oldalak cenzúráját az amerikai közösségi oldalakon - függetlenül attól, mit javasoltak az ukrán szolgálatok.
Christopher Wray, az FBI igazgatója szerdán tesz vallomást igazságügyi bizottsága előtt, melynek tagjai feltehetően kifaggatják majd, hogy az ügynökség pontosan milyen körülmények között működött együtt az ukrán szolgálatokkal.