Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
Létrehozva: 2023.07.10.

Ausztria ezen a télen is orosz gázt fog vásárolni

Megbízható partnerként tekintenek a Gazprom orosz gázipari óriásra.

Az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern vezérigazgatója szerint az OMV ezen a télen is Oroszországból fogja vásárolni a gáz nagy részét, annak ellenére, hogy a vállalat tartalék szerződéseket kötött, hogy akár teljes importigényét is fedezni tudja más forrásokból is – írja a Magyar Nemzet a Financial Times brit gazdasági lapra hivatkozva.

Alfred Stern elmondta, hogy az ukrajnai orosz invázió ellenére a vállalat nem tervez kilépni az orosz Gazprom földgázkitermelővel 2018-ban kötött és 2040-ig tartó hosszú távú szállítási szerződéséből, amelyre nem vonatkoznak az európai szankciók, noha – ahogy a Financial Times fogalmaz – Brüsszel így is szeretné  „leszoktatni a tagállamokat az orosz gázról”.

Alfred Stern OMV-vezér kijelentette: a cég ezen a télen is Oroszországból fogja vásárolni a gáz nagy részét

Amíg Brüsszel 2022 júniusában – néhány kivétellel – tilalmat vezetett be az orosz kőolaj unióba való behozatalára, az orosz gázszállítás terén, ami központi szerepet játszik számos ország gazdaságában, a javaslata elbukott. Stern szerint minden ipari forrást addig használnak, amíg azok jogilag elfogadhatók.

"Amíg a Gazprom szállít, addig továbbra is tőlük vesszük az adott mennyiségeket"

– fogalmazott Stern a Financial Timesnak adott interjúban. Korábban pedig azt is megjegyezte, hogy az EU nem áll készen az orosz gáz embargójára. Sőt tavaly tavasszal is megerősítette, hogy amíg a jogi környezet engedi, kitöltik a szerződésük időtartamát. Mint azt Stern hozzátette, az orosz gázt ért uniós szankciók meghozatala ugyan a politikai döntéshozók feladata, azonban bizonyos források kiiktatása az árak emelkedését hozná magával – nyomatékosított.

Ugyanakkor az orosz–ukrán háború miatt az OMV visszavonta orosz befektetéseit, mondván  számukra Oroszország többé nem egy központi régió. Az OMV az osztrák gázpiac mintegy harminc százalékát látja el, míg a gáz mintegy nyolcvan százaléka Oroszországból érkezett az elmúlt években.

A vállalat legnagyobb részvényese az osztrák állam, amelyet korábban élesen bírálták az orosz energiától való függősége miatt.

Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter a múlt hónapban úgy fogalmazott, hogy az energiaipari vállalatok továbbra sem tettek konkrétabb lépéseket az orosz gázimport csökkentéséért.

Stern azonban visszautasította az OMV „tétlenkedésének” a vádját, és felhívta a figyelmet arra, hogy véglegesítették a csővezetékes gázszállítás kapacitásáról szóló szerződéseket, valamint biztosították a Norvégiából és Hollandiából érkező cseppfolyós földgáz (LNG) szállításának lehetőségét is. Szerinte ezzel teljesítették a nem orosz gázzal kapcsolatos kötelességüket, különös tekintettel az olyan eseményekre, amikor megbízhatatlanság lépne fel az orosz gáz érkezésében – mint hozzátette, erre tavaly is volt példa.

A Financial Times arra is felhívja a figyelmet, hogy az Oroszország és Ukrajna között fennálló szállítási szerződés megszűnése miatt az Ausztriába irányuló orosz gázszállítások jövőre mindenképpen  megszakadhatnak.

Éppen ezért az OMV a román Romgazzal kötött szerződése értelmében 2027-ig üzembe helyezik a Neptun Deep gázmezőt a Fekete-tengeren. A projekt százmilliárd köbméter földgázt fog az európai piacra juttatni.

„Ezzel Románia az EU legnagyobb földgázkitermelőjévé, az OMV pedig Európa egyik legnagyobb gázelosztójává válik” 

– mondta Stern. Hozzátette: ezzel jelentősen hozzájárulnak az európai ellátás biztonságához.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek