Létrehozva: 2023.07.08.

A dél-amerikai országok leírni sem hajlandóak Ukrajna nevét

Szerintük a semlegesség alapfeltétele, hogy nem köteleződnek el egyik háborús fél mellett sem.

Az Európai Unió által javasolt közös zárónyilatkozatból minden Ukrajnára vonatkozó állítást és utalást törölt a Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége (CELAC) - írja az Euractiv brüsszeli hírportál, amely betekintést nyert a dokumentumba. A portál értesülése szerint a 33 országot tömörítő CELAC állam- és kormányfői - kivétel nélkül - azt is elutasították, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ott legyen a július 17-18-án megrendezésre kerülő CELAC-EU csúcstalálkozón Brüsszelben.

A CELAC állam- és kormányfői ki akarnak maradni a háborúból, Ukrajna nevét sem hajlandóak leírni

Az Euractiv úgy értesült, hogy az unió már múlt héten elküldte az CELAC képviselőinek a két hét múlva esedékes tárgyalások zárónyilatkozat-tervezetét, amely többek közt tartalmazta Ukrajna támogatását, zöld energiával kapcsolatos ígéreteket, a korrupció elleni küzdelmet és más fontos szakpolitikai célokat. Erre reagálva a CELAC visszaküldött egy 21 oldalas ellenjavaslatot, melyből kategorikusan töröltek „mindent Ukrajnával kapcsolatos" állítást, mondván, semlegesek kívánnak maradni a háborúban. 

Ukrajna támogatása helyett az ellenjavaslatban az szerepel, hogy az EU és a CELAC „a jelenlegi európai konfliktus megoldását a konstruktív diplomáciai békés eszközeivel kívánja elérni, amely garantálja minden ország szuverenitását és biztonságát, valamint a regionális és nemzetközi békét, stabilitást és biztonságot."

Egy neve elhallgatását kérő uniós diplomata szerint az EU ragaszkodott ahhoz, hogy a nyilatkozat elítélje Oroszország agresszióját, kiálljon Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett, valamint határozott elkötelezettséget mutasson Zelenszkij úgynevezett „békeplatformja” mellett. Ezzel szemben viszont a CELAC állam- és kormányfői azt mondták, hogy csúcstalálkozónak többről kell szólnia, mint az ukrajnai konfliktusról, és olyan kérdésekkel kell foglalkoznia, amelyek fontosak mindkét régió számára. Például az EU és a Dél–amerikai Közös Piac (Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay) közötti megrekedt kereskedelmi egyezményt.

Az Euractivnak nyilatkozó uniós diplomata úgy fogalmazott, hogy "Brüsszel és a Latin-Amerika nincsen egy hullámhosszon, és a tengeren túli országok szeretnék, ha egyenrangú partnerként tekintenének rájuk”. A portál beszámolója szerint az uniós miniszterek pénteken tárgyalják meg az ellenjavaslat szövegét, majd arról döntenek, hogy hajlandóak-e a kompromisszumra, vagy közös közlemény nélkül rendezik meg a csúcstalálkozót.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek