tóth gabi
Brüsszel egységes betétdíjas rendszert vezetne be, de van egy kis probléma.
A tervezett európai csomagolási rendelet (PPWR) célja a csomagolási hulladék csökkentése, és ennek keretében egységes betétdíjas rendszert kívánnak létrehozni. A szabályozás azonban nem veszi figyelembe a meglévő és bevált rendszereket. A német sör- és italgyártó szövetségek tiltakoznak a tervezet bevezetése ellen, mert annak értelmében 4 milliárd visszaváltható sörösüveget ki kellene vonni a forgalomból, helyettük dombornyomott logóval és sorozatszámmal ellátott üvegeket kellene gyártani - Németországban jelenleg levehető címkéket használnak a sörgyárak. Ráadásul a jelenleg használt sörösrekeszeket is fel kellene aprítani, megsemmisíteni.
A német sörszövetség főnöke, Holger Eichele a tervvel kapcsolatban a Bild-nek azt mondta: „Ha az uniós szabályozás megvalósul, minden visszaváltható palackot be kell olvasztani. Ezt az őrületet meg kell akadályozni. Egységes szabályozást kényszerítenek Európára, mert egyes országokban még nem működnek újrahasznosítható rendszerek" - hozzátette:
„Németországban a sör 80 százalékát visszaváltható palackban értékesítik. Európa legnagyobb és legsikeresebb rendszerét működtetjük. Katasztrófa lenne, ha az EU ezt eltörölné.”
A Német Sörgyártók Szövetsége levélben szólította fel az Európai Parlamentet, hogy tartózkodjanak minden olyan szabályozástól, ami veszélyezteti a sikeres működő rendszereket.
Dirk Reinsberg, a Német Ital-nagykereskedők Szövetségének ügyvezető igazgatója is figyelmeztet: "Ez a tervezet ökológiai és gazdasági őrület!"
A sörösládákkal is baj van. Az uniós bürokraták szerint a német sörösrekeszek túl sok levegőt - üres, kihasználatlan részt - tartalmaznak, ezért azokat le kell cserélni. Az nem világos, milyenek legyenek az új sörösrekeszek. Reinsberg úgy véli, ha az EU több újrahasznosítható terméket akar, akkor a sikeres és jól működő rendszereket nem szabad betiltani, hiszen ez azzal jár, hogy rengeteg hulladék keletkezik. "Mentességre van szükség, ez esetben a meglévő mintegy 4 milliárd német sörösüveget és a sörösládákat még évtizedekig lehet használni" - mondja Reinsberg. Az sem elhanyagolható mellékhatás, hogy a brüsszeli rendelkezés miatt emelkedne a sörfőzdék gyártási költsége, amit a fogyasztókra hárítanának.