kulcsár edina
Az amerikaiak több mint kétharmada aggódik a mesterséges intelligencia negatív hatásai miatt.
A Reuters/Ipsos szerdán közzétett közvélemény-kutatásában megkérdezett amerikaiak szerint a mesterséges intelligenciára alapuló technológia gyors növekedése veszélybe sodorhatja az emberiség jövőjét. Az amerikaiak több mint kétharmada aggódik a mesterséges intelligencia negatív hatásai miatt, és 61%-uk úgy gondolja, hogy veszélyeztetheti a civilizációt. Amióta az OpenAI ChatGPT chatbotja minden idők leggyorsabban növekvő alkalmazásává vált, az AI széles körű integrálása a mindennapi életbe a mesterséges intelligenciát a közbeszéd élvonalába emelte. A ChatGPT elindított egy mesterséges intelligencia fegyverkezési versenyt, ahol a technológiai nehézsúlyúak, mint a Microsoft (MSFT.O) és a Google (GOOGL.O) versengenek egymás mesterséges intelligencia eredményeinek felülmúlása érdekében.
A törvényhozók és az AI-cégek is aggódnak: Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója kedden vallomást tett az Egyesült Államok Kongresszusa előtt, aggodalmának adott hangot a technológiával való esetleges visszaélésekkel kapcsolatban, és szabályozást kért.
"Nincs mód arra, hogy ezt a dzsinnt visszazárjuk a palackba. Globálisan ez a helyzet, a mesterséges intelligencia robbanásszerűen fejlődik" -
mondta Cory Booker szenátor, egyike azon törvényhozóknak, akik a mesterséges intelligencia szabályozására vonatkozó kérdéseket tették fel a szenátusi testület keddi ülésén.
A Reuters/Ipsos közvélemény-kutatása szerint azoknak az amerikaiaknak a száma, akik előre látják a mesterséges intelligencia káros következményeit, háromszorosa azoknak, akik ezt nem látják.
Az adatok szerint a válaszadók 61%-a gondolja úgy, hogy a mesterséges intelligencia kockázatot jelent az emberiségre nézve, ezzel csak 22%-uk nem értett egyet, 17%-uk pedig bizonytalan maradt.
Azok, akik 2020-ban Donald Trumpra szavaztak, borúátóbbak voltak: a Trump-szavazók 70%-a, míg a Joe Biden szavazók 60%-a egyetértett abban, hogy a mesterséges intelligencia fenyegetheti az emberiséget.
Az online szavazás 4415 amerikai felnőtt részvételével készült május 9. és május 15. között. A hitelességi intervallum, a pontosság mértéke plusz-mínusz 2 százalékpont.