kulcsár edina
Újabb botrányba keveredett a mindösszesen 45 napig hivatalban lévő Liz Truss.
A brit miniszterelnöki kabinetiroda 12 ezer fontot (kb. 5 millió forint) követel Liz Truss korábbi kormányfőtől, miután kiderült, hogy a politikus rendelkezésére bocsájtott vidéki rezidenciából rengeteg használati tárgy, köztük fürdőköpenyek és papucsok tűntek el - írja a Daily Mail online kiadása. A bulvárlap beszámolója szerint a mindösszesen 45 napig hatalmon lévő Truss az állami tulajdonban lévő Chevening-birtokon készült fel a kormányzására tavaly nyáron, a kormány pedig most igyekszik behajtani rajta az ottani költéseit.
A Daily Mail egyik forrása szerint a jelenlegi brit kormány illetékesei már közölték a volt miniszterelnökkel, hogy ki kell fizetnie Chevening-birtokon töltött idő alatt eltűnt tárgyakat – valamint a stábja által ott elfogyasztott ételeket és borokat –, mivel a költségek pártpolitikai okokból, nem pedig állami ügyek miatt merültek fel. Egyes források szerint Truss a vidéki rezidenciát arra használta a hivatalba lépése előtti hetekben, hogy a belső köreivel találkozzon, és ezek a találkozók esténként gyakran olyan bulikba torkolltak, ahol sok bor fogyott. A ház alkalmazottai elmondták, hogy ebben az időszakban rengeteg fürdőköntös és papucs tűnt, ezért kérték meg a kabinetirodát arra, hogy fedezze a költségeket.
A Londontól mintegy 30 kilométerre délre található Chevening-birtok korábban a brit királyi család tulajdona volt, jelenleg viszont az állam rendelkezik felette. A Chevening-törvény értelmében a mindenkori brit miniszterelnöknek jogában áll egy kormánytag rendelkezésére bocsájtani a birtokot. Noha a törvény nem írja elő, szokásjog szerint a mindenkori külügyminiszter szokott beköltözni a 1700-es évek elején épült villába. Így került Truss is a birtokra, aki külügyminiszterként szolgált, mielőtt beiktatták volna miniszterelnöknek. Egy forrás szerint a birtokot Truss egy mini Downing Streetnek használta, mivel biztos volt benne, hogy Boris Johnson után ő lesz Nagy Britannia kormányfője.
Az úgynevezett Miniszteri Kódex értelmében ha egy miniszter párt- vagy politikai rendezvényeket tart egy az uralkodó által ajándékba felkínált rezidencián, akkor azt saját vagy pártja költségén kell megtennie. Truss szóvivője azt mondta a Mail on Sunday-nek, hogy vitatják az összeget, és egy részletes számlát kérnek, mielőtt beleegyeznek a kiegyenlítésébe.
Liz Truss egyébként korábban is keveredett már nagyon hasonló botrányba. "A probléma az, hogy a miniszterek gyakran a kényelem kedvéért a magántelefonjukat használják a hivatalos ügyeik intézésére, nem pedig a biztonságosabb, kormányzati eszközöket. De az olyan magas rangú politikusoknak, mint Liz Truss, számítaniuk kell arra, hogy célponttá válhatnak" – fogalmazott Alan Woodward informatikai szakértő a BBC-nek.
A The Mail on Sunday lap szerint Liz Truss telefonját orosz hekkerek törhették fel. A gyanú szerint, a Vlagyimir Putyin orosz elnöknek jelentő kémek az ukrajnai háborúról szóló, külföldi tisztviselőkkel folytatott beszélgetésekhez – ideértve a fegyverszállítmányokat – férhettek hozzá. A Kreml akkor tagadta a vádakat. A lap forrásai szerint a nemzetbiztonsági aggályokat felvető eset „teljes pánikot váltott ki” a kormányban, ezért Boris Johnson akkori miniszterelnök – a kabinet egyetértésével – hírzárlatot rendelt el. Az ellenzéki Munkáspárt az ügy kapcsán azzal vádolta a kormányt, hogy az „nem veszi elég komolyan a nemzetbiztonságot”.