kulcsár edina
Nehéz újraválasztási kampánynak néz elébe Joe Biden amerikai elnök, legalábbis ezt vetítik előre a közvéleménykutatások eredményei.
Soha ilyen alacsonyan nem állt még Joe Biden elnök általános elfogadottsága - írja az amerikai sajtóra hivatkozva a Magyar Nemzet. A Washington Post és az ABC News felmérése szerint a februári 42 százalékról áprilisra 37 százalékra zuhant, ezzel szemben 56 százalék elégedetlen a teljesítményével, közülük 47 százalék „nagyon” elégedetlen. Hasonló támogatottságot mértek más kutatások is. A Reuters és az Ipsos által megkérdezettek 54 százaléka elégedetlen az elnökkel, míg 39 százalék nyilatkozott pozitívan róla. A Gallup 37 százalékos elfogadottságot és 59 százalékos elutasítást mért. Ettől jelentősen eltérnek az Economist és a YouGov közös felmérésének eredményei, amelyek szerint Biden támogatottsága 45 százalékon áll, és csupán 48 százalék elégedetlen a tevékenységével. Az NBC News felmérése szerint a válaszadók 41 százaléka elégedett Joe Biden elnöki tevékenységével. A CNN 40 százalékos támogatottságot és 55 százalékos elutasítottságot mért.
A republikánusok lehetséges elnökjelöltjei közül kimagaslik a volt elnök, Donald Trump támogatottsága, amely nagyjából a kétszerese legerősebb kihívójának, Ron DeSantis floridai kormányzónak. Közben még a demokraták nagy része is jobban örülne, ha pártjuk nem Bident indítaná.
A regnáló elnök támogatottsága több olyan csoportban is alacsony, akikre 2020-ban biztos szavazóként számíthatott, például a harminc év alattiak között. Nőttek a szellemi képességeivel kapcsolatos kétségek is, a 2020-as 43 százalékkal szemben most 63 százalék aggódik emiatt.
Tisztességesség és szavahihetőség szempontjából sem Biden, sem Trump nem teljesít túl fényesen: Trumpot 33 százalék tartja szavahihetőnek, míg 63 százalék nem, Bidennek 41 százalék hisz, 54 százalék nem.
A gazdaság kezelése kulcskérdés a szavazók számára, és ebben 54 százalék látja kompetensebbnek Trumpot, míg csak 36 százalék Bident, ami az infláció, a bankcsődök és a fenyegető recesszió fényében nem csoda.
Összességében a szavazókorúak 44 százaléka mondja, hogy biztosan vagy valószínűleg Trumpra szavazna, míg Bidenre 38 százalék szavazna biztosan vagy valószínűleg. Ha DeSantist jelölnék a republikánusok, őt a felmérés szerint 42 százalék választaná biztosan vagy valószínűleg.
Az amerikai képviselőház felügyeleti és elszámoltathatósági bizottsága (Oversight Committe) szerint Joe Biden pénzért cserébe hozott meg politikai döntéseket, és a Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) bizonyítéka is van erről. James Comer a testület republikánus elnöke bekérette a szövetségi szervtől az iratokat, mert szerinte az FBI politikai alapon nem folytatta le a szükséges vizsgálatokat.
- írta Twitter-bejegyzésében James Comer Kentucky állam republikánus képviselője, a képviselőház felügyeleti és elszámoltathatósági bizottságának (Oversight Committe) elnöke.
Comer, Charles E. Grassley iowai republikánus szenátorral közösen írt levelet Merrick Garland főügyésznek és Christopher Wray-nek a szövetségi nyomozó iroda (FBI) vezetőjének, amelyben tájékoztatják őket, hogy „rendkívül hiteles” információk jutottak a birtokukba arról, hogy Joe Biden pénzt fogadhatott el politikai döntésekért cserébe.
Emellett a levélben értetlenségüknek adtak hangot, hogy az FBI és az igazságügyi minisztérium (DOJ) az évek óta birtokukban lévő adatok ellenére miért nem indítottak még eljárást, vagy miért nem tudni semmit az esetről. Comerék nem részletezték a bizonyítékokat, azokat nem mutatták be és azt sem fejtegették, hogy milyen külföldi illetőségre utalnak.
A bizottság most a saját kezébe venné az ügy felgöngyölítését, ezért bekérette a szövetségi szervektől az összes FD-1023-as nyomtatványt – amely az állítólagos bűnszövetkezeti rendszer működését és céljait írja le –, különösen azokat, amelyekben megjelenik a „Biden” kulcsszó.
Az FBI és a DOJ ugyan jelezte, hogy megkapta a beidézést, de ezen túlmenően nem kívántak nyilatkozni. A kért nyomtatványokat május 10-ig kell átadniuk.
– közölte Comer és Grassley.
A bizottság már jelenleg is egy széleskörű vizsgálatot folytat a Biden család üzleti ügyeit ellenőrizve. Utánajárva, hogy a jelenlegi elnök (akkori alelnök) fia, Hunter Biden az ukrán földgázipari vállalat, a Burisma igazgatótanácsában milyen szerepet töltött be és mindannak volt-e köze édesapja politikai befolyásához. Ám a szálak és a Biden család üzleti ügyei már Ukrajnán kívül Romániába, Mexikóba, Kazahsztánba, Oroszországba és Kínába is elérnek – hívta fel a figyelmet a New York Post amerikai napilap.
A vizsgálatok a családot jelenleg átfogóan vizsgálják, ugyanis pénzügyi nyilvántartási adatok szerint 2015 és 2017 között üzlettársakon keresztül mintegy négymillió dollár „vándorolt” a Biden családhoz egy azóta megszűnt kínai energetikai vállalattól. Joe Biden tagadta, hogy tudott volna a családja üzleti ügyeiről vagy részt vett volna azokban.
A republikánusok már régóta hangoztatják, hogy Joe Biden és családja – különösen fia, Hunter Biden – ügyeit a szövetségi szervek és különösen az FBI és DOJ politikai okoknál fogva „védelmezi”, amíg viszont Donald Trump korábbi republikánus elnököt „lázasan üldözték” például az oroszországi állítólagos kapcsolatai és Moszkva választási beavatkozását vizsgálva.
A demokraták szerint azonban a republikánusok „félremagyarázzák” a dokumentumokat és csak „próbálják bemocskolni az elnököt és családját”.