tóth gabi
A kritikusok szerint az USA nevetségessé válhat a kampány miatt...
Digitális nagykövetnek nevezett ki egy transzvesztita előadóművészt az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon), hogy a segítségével minél több fiatalt győzzenek meg a katonai pályáról. A magát "nem bináris drag queen" táncosnak nevező Joshua Kelley (művésznevén Harpy Daniels) a megbízás részeként elsősorban olyan videókat készített, melyek azt hirdették, hogy mindenki lehet önmaga, miközben a hazáját szolgálja. Az influenszer, aki a nagyköveti feladatai mellett az amerikai haditengerészet aktív tagja, több ízben beszélt arról ezekben a videókban, hogy az amerikai hadsereg egy transz- és LMBTQ-barát közösség, ezért mindenkit arra biztat, hogy jelentkezzen katonának - írja a Fox News online kiadása.
Miután a transzvesztita művész videói széles körben elterjedtek az interneten, a hadsereg toborzási stratégiája hatalmas felháborodást váltott ki az amerikai konzervatívok körében. Számtalan befolyásos jobboldali véleményvezér azon véleményének adott hangot, hogy az Egyesült Államok ellenségei - különösen Kína -, szó szerint körberöhögi Amerikát, amiért transzneműekkel igyekszik feltölteni az ország hadseregét. A történtekkel kapcsolatban talán Robert J. O'Neill veterán tengergyalogos fogalmazta meg a legerősebb kritikát, aki azzal vált széles körben ismerté, hogy részese volt annak a titkos akciónak, mely során az USA likvidálta Osama Bin Ladan terrorvezért.
- írta Twiterren a veterán katona, akinek a bejegyzését eddig közel kétmillióan láttak a közösségi oldalon.
A Pentagonra zúduló gúny- és kritikacunamit a tárca egy közleménnyel igyekezett hárítani, melyben azt állították, hogy a digitális nagyköveti program csak kísérleti jellegű volt, márciusban véget ért és Joshua Kelley semmilyen anyagi juttatást nem kapott a toborzóvideókért cserébe. A minisztérium szóvivője szerint a "nagykövetprogramot „ a digitális környezet feltárására tervezték, hogy a potenciális katonajelöltek széles körét elérje ”, mivel a Pentagon a „legnagyobb kihívást jelentő toborzási környezettel foglalkozik a kizárólag önkéntesekből álló haderő kezdete óta." A toborzónak felcsapott transzvesztita Kelley a kritikusokat transz- és homofóbnak nevezte.
Az amerikai hadsereg egyébként évek óta létszámhiánnyal küzd, és komoly problémát okoz, hogy megfelelő számú fiatalt találjon katonai szolgálatra. Tavaly a kitűzött céltól, a 60 ezer újonc szerződtetésétől mintegy 25 százalékkal, azaz 15 ezer fővel maradtak el. A Ronald Reagan Intézet legfrissebb felmérése szerint a 18 és 29 év közötti korosztálynak mindösszesen a 13 százaléka "nagyon hajlandó" csatlakozni a hadsereghez, 25 százalékuk „valamelyest hajlandó”, 26 százalékuk pedig „egyáltalán nem hajlandó”.
Az Egyesült Államok hadseregért felelős államtitkára, Christine Wormuth korábban 2023-ra azt tűzte ki célként, hogy 65 ezer újoncot vesznek fel.