Létrehozva: 2023.05.05.
Módosítva: 2023.05.05.

Feketepiacra kerülnek az Ukrajnának szánt fegyverek

Amerika fogja kárpótolni Szlovákiát.

Az Ukrajnába exportált fegyverek a feketepiacra kerülnek – nyilatkozta Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró az RT orosz hírcsatornának adott interjújában. 

Már a konfliktus korai szakaszában elárasztották Lengyelországot, Romániát és Ukrajna más szomszédjait azok a fegyverek, amelyeket mi szállítottunk Kijevnek a háborúhoz

 – fejtette ki, hozzátéve, hogy a szállítmányokat alacsonyabb rangú parancsnokoknak adták át, ahonnan gyakran a feketepiacra kerültek.

Elmondta, csak hónapokkal később merült fel az a félelem, hogy a fegyvereket a nyugati országokban továbbértékesíthetik. 

Wesley Satterwhite, az amerikai külügyminisztérium egykori tanácsadója korábban már felszólította az Egyesült Államokat, hogy vezessen be hatékony ellenőrzést az Ukrajnának küldött fegyverek követésére, hogy megakadályozza, hogy azok a feketepiacon végezzék. 

Vaszilij Nebenzja orosz ENSZ-nagykövet eközben arról beszélt, az ukrajnai szállítmányok az uniós országok szervezett bűnözéséből származnak.

Miközben az Ukrajnának küldött fegyverek nagy része különböző feketepiaci hálózatokon visszaszivárog Európába, addig a hazai baloldal a tűzszünet ellen és a fegyverszállítások mellett foglal állást. Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója a Magyar Nemzetnek elmondta, az Ukrajnába kiküldött fegyverek alig negyven százaléka jut ki valóban a frontra.

Hirdetés

Miközben az Ukrajnának küldött fegyverek nagy része különböző fekete­piaci hálózatokon visszaszivárog Európába és különböző szervezett bűnözői csoportok kezébe jut, addig a Momentum, illetve a teljes baloldal a tűzszünet ellen és a fegyverszállítások mellett foglal állást.

fegyver. Borítókép: Tompos Márton és Fekete-Győr András (Fotó: Facebook/Tompos Márton)
A Momentum  azért nem szavazza meg a Fidesz–KDNP békepárti nyilatkozatát, mert abban szerepel a fegyverszállítások elutasítása. Fotó: Facebook/Tompos Márton

Mint ahogyan korábban mi is beszámoltunk róla, a napokban Tompos Márton, a Momentum politikusa a Facebookon publikált bejegyzésében arról értekezett, hogy a háborút tovább kell folytatni a frontvonalon. Egészen pontosan azt írta politikus, hogy 

a tűzszünet a jelenlegi frontok befagyasztását jelenti, azaz azt, hogy az oroszok irányítása alatt marad Ukrajna területének ötöde, annak lakosaival együtt.

„[…] Ehhez még egy fontos pont: az ukránok már számtalanszor elmondták, hogy egyes-egyedül Putyinnak áll érdekében a tűzszünet, mert így lenne ideje újrarendezni a sorokat, jobban kiképezni a mobilizált erőket, majd folytatni a háborút. Azaz a tűzszünet hangoztatása – szigo­rúan jelen helyzetben – kifejezetten Putyin érdeke.”

 

A fegyverszállítás mellett tették le a voksukat

Ám nem ő az egyetlen baloldali politikus, aki a háború mellett teszi le a voksát. Bedő Dávid momentumos képviselő a napokban például arról beszélt az ATV-ben, hogy pártja többek között azért nem szavazza meg a Fidesz–KDNP békepárti nyilatkozatát, mert abban szerepel a fegyverszállítások elutasítása. Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője tavaly áprilisban azt mondta, hogy 

„itt lenne a legfőbb ideje, hogy Magyarország megkezdje a direkt fegyverszállításokat”.

Álláspontját megismételte idén is, amikor Dömötör Csabával, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkárával vitázott. Rétvári Bence, a Belügyminiszté­rium parlamenti államtitkára pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: „A legtöbb uniós állam azzal a veszéllyel számol, hogy előbb-utóbb az Ukrajnába küldött hatalmas mennyiségű fegyver egy része illegális úton visszakerülhet Európába.”

Mi van azokkal a fegyverekkel, amelyek nem jutnak ki a frontra?

– Amerikai kimutatások szerint az Ukrajnába küldött fegyverek alig negyven százaléka jut ki valóban a frontra – tájékoztatta lapunkat Horváth József. Az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója elmondta, 

az elmúlt hónapokban láttak olyan felvételeket, amelyek tanúsága szerint a Balkán déli részén tűntek fel Ukrajnából származó páncélelhárító rakéták.

Emellett Svédországban különböző szervezett bűnözői csoportok is Ukrajnából szerezhettek automata fegyvereket és robbanószereket. „A világ válságövezeteibe – ahová legális úton nem kerülhetnek fegyverek, hiszen a fejlett világ mindezt blokkolja –, nagyon megugrott a kereslet a lövegekre, páncélozott harcjárművekre, nehézgéppuskákra. Mindezt a szervezett bűnözés igyekszik kielégíteni. Itt már nem kézifegyverekről van szó.”

Egy bűnszervezet számára teljesen mindegy, hogy embert, cigarettát, drogot vagy fegyvert csempész.

– Ehhez ki kell építeni az illegális szállítási útvonalakat, be kell épülni a rendszerekbe, ki kell építeni bizalmi kapcsolatokat különböző országokban. Ezeken keresztül folyik mindez. A szervezett bűnözésre igaz, hogy mindig azzal kereskedik, amelyre a legnagyobb igény van a piacon – mondta.

A szakértő szerint fennáll annak a veszélye, hogy Európában most szervezett bűnözői vagy a radikális iszlamista szervezetek hozzájuthatnak olyan fegyverekhez, robbanóanyagokhoz, haditechnikai eszközökhöz, amely által megszervezhetnek a lakosságra komoly veszélyt jelentő műveleteket is.

A szakértő szerint ennek ellenére az Európai Unió semmilyen korlátozást nem fog bejelenteni a fegyverszállításokkal kapcsolatban, ugyanis „ezt már korábban beiktatták kockázatként, ma pedig elkönyvelik veszteségként”.

A brit Munkáspárt árnyékkormányának védelmi minisztere szerint az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás miatt a brit haderő készletei egyre inkább fogyóban vannak, ez pedig nagyban megnöveli az ország sebezhetőségét. Hasonló probléma már a tengerentúlon is felütötte a fejét, az amerikai hadiipar kapacitásnöveléssel és gyorsabb beszerzésekkel próbálja megoldani a hiányt. Az európai szövetségesek kiürült fegyverarzenáljából az elkövetkezendő években sokat profitálhat az Egyesült Államok.

− Azonnal fel kell tölteni az ország stratégiai készleteit Ukrajna támogatásának fenntartása, valamint a brit haderő újrafegyverzése érdekében − húzta alá John Healey, a brit Munkáspárt árnyékkormányának védelmi minisztere. A politikus szerint a Kijevnek nyújtott katonai támogatás elképesztő gyorsasággal meríti ki Nagy-Britannia fegyverkészleteit, a kormány pedig túl lassan reagál az így keletkező hiány pótlására. − Ez végső soron országunk sebezhetőségét növeli − hangsúlyozta Healey. 

Challenger 2 típusú brit harckocsi. Fotó: Flickr/Anrew Skudder

A britek az Egyesült Államok után a második legtöbb katonai támogatást nyújtották Ukrajnának a háború kirobbanását követően, több mint négymilliárd eurónyi hadi eszközt és felszerelést biztosítottak az ukrán haderőnek.

London Európában elsőként ajánlotta fel harkocsijait Kijevnek, holott a brit haderőben rendszeresített Challenger tankok darabszámát éppen az elmúlt években csökkentették 227-ről 148-ra. Emellett egyes jelentések szerint két királyi tüzérségi ezredet teljesen le kellett szerelni, miután a brit kormány a hadsereg mind a harminc használható, AS−90 típusú önjáró lövegét Ukrajnának ajándékozta. Richard Barrons nyugalmazott tábornok szerint a most kialakult helyzet rávilágít a békeidők elhibázott fegyverbeszerzési politikájára, amelyet át kellene alakítani annak érdekében, hogy pótolják a hiányt. 

Az amerikai hadiipar profitálhat

Ugyanakkor nem csak a brit haderőnek kell szembesülnie ilyen jellegű problémákkal. Az Egyesült Államok eddig körülbelül 27 milliárd dollárnyi katonai támogatást nyújtott Ukrajnának, messze a legtöbbet a nyugati szövetségesek közül. Már a háború első hónapjaiban akadtak problémák az abban az időszakban „népszerű” fegyverek utánpótlásával, mint a Javelin páncéltörő-rakéta vagy a Stinger légvédelmi rakéták. Mivel az Ukrajnának szállítandó hadi eszközök csak kisebb része újonnan beszerzett, rengeteg fegyvert a hadsereg készleteiből küldtek a háború sújtotta országba, emiatt itt is hamar hiány alakult ki. 

A tengerentúlon azonban viszonylag hamar észbe kaptak, a gyártási kapacitás növelésével és a beszerzések felgyorsításával próbálják meg orvosolni a problémákat. 

Csak szeptemberig a Pentagon mintegy 1,2 milliárd dollár értékű megrendelést adott le, melyek többek közt a Javelin, Stinger, valamint az Ukrajnának szintén nagy mennyiségben szállított HIMARS rakétarendszerek és lőszerek hiányát hivatott pótolni. Ez ugyanakkor nem lesz könnyű, se nem rövid folyamat, hiszen a hadiiparnak nélkülözhetetlen ritkaföldfémek és mikroalkatrészek sem állnak olyan mértékben rendelkezésre, ami a hirtelen megugró igényeket ki tudná elégíteni. 

Ukrán katona az amerikai fejlesztésű Javelin páncéltörő rakétával. Fotó: Reuters

Az európai szövetségesek kiürült fegyverarzenáljából azonban sokat profitálhat Washington. 

Egy, a napokban publikált kutatás szerint az amerikai hadiipar körülbelül 21,7 milliárd dollárnyi hadi eszközt adhat el a következő években a fegyvereiket Ukrajnának szállító országoknak. Ezzel − írja a Defense News hírportál − nemcsak Amerika, de szövetségesei is jól járnak, mivel modern eszközökkel válthatják fel a Kijevnek adott régebbi fegyvereiket.

Szlovákia már mind a 13 MiG-29-es vadászgépet átadta Ukrajnának. Négy vadászgéppel ukrán pilóták repültek haza még márciusban, majd a többi kilenc repülőgépet is átadtuk Ukrajnának – tájékoztatta a TASR-t Martina Kakaščíková, a védelmi tárca szóvivője.

 F-16-os vadászgép
Képünk illusztráció Fotó: Jakub Kaczmarczyk / MTI

 

Az átszállítás a földön valósult meg a minél nagyobb biztonság érdekében, minden egységnek köszönet jár, amely részt vett ennek a nehéz és bonyolult logisztikai feladatnak a végrehajtásában

 

– jelentette ki Jaroslav Naď megbízott védelmi miniszter a parameter.sk szerint. 
Naď hozzátette, a MiG-29-esek nagy segítséget jelentenek Ukrajnának az orosz katonai agresszió elleni védekezésben és a lakosság megvédésében. „Ukrajnával ellentétben mi már nem tudtuk használni ezeket a gépeket. Jó dolgot cselekedtünk” – tette hozzá.

A 13 darab MiG-29-es vadászgép és a Kub légvédelmi rendszer egy részének átadásáról márciusban kormányközi megállapodást kötött Ukrajna és Szlovákia. A kiszivárgott információk szerint az Egyesült Államok harci helikoptereket ad majd Szlovákiának a MiG-ekért cserébe. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek