kulcsár edina
Már a déli szomszédja sem nézi jó szemmel az Egyesült Államok külpolitikáját.
Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök kedden az országa elleni kémkedéssel vádolta meg Egyesült Államokat, azokra a dokumentumokra reagálva, amelyek az amerikai védelmi minisztériumtól (Pentagon) szivárogtak ki - írja a Reuters londoni hírügynökség. A mexikói államfő bejelentette, hogy a nemzetbiztonság érdekében titkosítani fogják a fegyveres erőktől, köztük a haditengerészettől származó információkat, mert kormányzata „a Pentagon kémkedésének célpontja.
Obrador azokra a dokumentumokra reagálva fogalmazta meg a kémkedés vádját, melyekből kiderült, hogy az amerikai Kábítószer-ellenes Ügynökség (DEA) emberei Mexikó beleegyezése nélkül épültekbe az ország területén működő drogkartellekbe. Keddi sajtótájékoztatóján az államfő leszögezte, hogy a történtek ugyan elfogadhatatlanok, de nem kíván vitát nyitni Washingtonnal az ügyben.
- fogalmazott Obrador, aki hozzátette: egy adott időben újra kell tárgyalni az Egyesült Államokkal és Mexikó együttműködésének feltételeit.
Néhány nappal korábban a The Washington Post című amerikai napilap – az internetre felkerült titkos amerikai katonai értesülésekre hivatkozva – feszültségekről számolt be a mexikói haditengerészet és a mexikói hadsereg között.
A Pentagon szóvivője viszont leszögezte: "a tárca és a mexikói hadsereg, illetve haditengerészet védelmi kapcsolatai szorosak, a két ország közös kihívásokkal néz szembe, de eközben „tiszteletben tartja egymás szuverenitását és külpolitikai elképzeléseit”. A hivatal a kiszivárogtatásokat szándékos bűncselekménynek nevezte.
López Obrador kedden kitért azon híresztelésekre is, melyek szerint kormánya – a Pegasus kémszoftver segítségével – aktivistákat hallgatott le, és megismételte: nem folytatnak kémtevékenységet.
A Centro Prodh nevű ismert mexikói jogvédő szervezet viszont a torontói székhelyű Citizen Lab csoport vizsgálataira hivatkozva azt állítja: tavaly két munkatársuk telefonjára is telepítették a programot.
Az elnök ugyan márciusban már elismerte, hogy a hatóságok lehallgatták egy jogvédő aktivista telefonját, ám azzal védekezett, hogy erre egy bűnszervezet feltételezett tagja ellen indított vizsgálat keretében volt szükség, s azt hangoztatta, hogy a mexikói kormány nem használ Pegasust. Hozzátette azonban, hogy más szoftverek hasonló elven működnek. „Vannak rendszerek, amelyek ugyanazt a feladatot látják el, mint a Pegasus kémszoftver” – mondta akkor.