kulcsár edina
Paradicsomból három szem az egyszerre megvásárolható mennyiség.
A kiskereskedelmi áruházláncok gyakorlatilag összes zöldség és gyümölcs esetében vásárlási limitet vezettek be Nagy Britanniában, miután évtizedek óta nem látott áruhiány alakult ki a szigetországban - íjra a New York Times online kiadása. Az Aldi, Tesco, Lidl, Asda és a Morrisons üzleteiben fejenként maximum három darab paprikát, paradicsomot és uborkát lehet vásárolni egyszerre - már ha épp van a boltokban ezekből a termékekből. Az Asda emellett a fejes és a zacskós saláta, a brokkoli, a karfiol és a málna esetében is mennyiségi korlátozást vezetett be.
Sajtóbeszámolók szerint a korlátozottan hozzáférhető zöldségeket és gyümölcsöket már a kora reggeli órákban elkapkodják a vásárlók, akik sok esetben családostul mennek boltba, hogy kijátsszák a fejenkénti korlátozást.
Az Nagy Britanniát sújtó zöldség- és gyümölcshiány lényegében arra vezethető vissza, hogy a szigetország a késő téli hónapokban a paradicsom mintegy 95 százalékát, a salátáknak pedig 90 százalékát importálja - a legtöbbet Spanyolországból és Észak-Afrikából. Dél-Spanyolországot azonban szokatlanul hideg időjárás elpusztította a termény nagy részét, Marokkót pedig áradások sújtották, ami blokkolta az országon belüli szállítási útvonalakat. Az észak-afrikai ország kormánya ráadásul nemrég megtiltotta a paradicsom, a hagyma, valamint a burgonya kivitelét a természeti katasztrófára hivatkozva.
A brit termelők hétfőn arra figyelmeztettek, hogy a héten várható tovább romlik majd a zöldségek és gyümölcsök elérhetősége a boltokban, mivel Nagy Britannia fölé viharos sarki légtömeg érkezik, ami akadályozhatja az országon belüli áruszállítást.
Noha az év ezen szakában Nagy Britannia a hazai és a holland termelőktől is szokott némi terményt kapni, a villamosenergia magas ára miatt a gazdák mindkét országban visszafogták az üvegházak használatát.
A múlt héten Therese Coffey, a szigetország környezetvédelemért, élelmiszeriparért, valamint vidékfejlesztésért felelős minisztere azt mondta, hogy a nehéz helyzet még „körülbelül 2-4 hétig fog tartani". Egyes brit termelői csoportok azonban ennél pesszimistábbak, és van, aki úgy véli, hogy egyes gyümölcsök és zöldségek esetében a hiány akár májusig is fennmaradhat.
Mark Spencer brit élelmezésügyi miniszter hétfőn tárgyalt a kiskereskedelmi üzlethálózatok vezetőivel arról, hogyan reagáljanak az áruhiányra. A tárcavezető állítólag arra kérte őket, hogy készüljenek fel a jövőbeni incidensekre.
Az Oroszország elleni nyugati szankciók sújtják az őket bevezető országok gazdaságát és egyben globális válságot idéznek elő – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön egy gazdasági online tanácskozáson.
„Sok tekintetben ezek a szankciók globális válságot provokálnak. Szerzőik, akiket rövidlátó, felfuvalkodott politikai ambíciók vezérelnek a ruszofóbia mellett, leginkább saját nemzeti érdekeiket, saját gazdaságukat, saját polgáraik jólétét sújtják” – mondta Putyin.
Rámutatott, hogy egyes országokban az infláció már nagyon közel van az évi 20 százalékhoz, az euróövezet egészében pedig az árak több, mint 11 százalékkal emelkedtek.
Emlékeztetett arra, hogy
a központi bank vezetésével és az üzleti élet képviselőivel együtt az orosz gazdaság fenntartható fejlődésének biztosítása érdekében.
Megjegyezte, hogy ezt a munkát a nehéz globális helyzet és a nyugati országok szankciós nyomásásának figyelembevételével kell elvégezni. Putyin a „dominanciájukat” védő nyugati országokat okolta az Oroszország elleni szankciók globális következményeiért, köztük a számos államban esetlegesen bekövetkező éhínségért.
Úgy vélekedett, hogy Oroszország megbirkózik majd a külső kihívásokkal, köszönhetően az elmúlt évek felelős makrogazdasági politikájának és a gazdasági szuverenitás, a technológiai- és élelmiszerbiztonság megerősítésére irányuló rendszerszintű döntéseknek.
Rámutatott, hogy az orosz gyártóvállalatok fokozatosan elfoglalják a hazai piacon a nem jóhiszemű partnerek távozása miatt megüresedett réseket.