tóth gabi
Ukrajna tagadta Transznisztria oroszbarát vezetésének beszámolóját.
Az egyetlen ENSZ-tagállam által sem elismert Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság (Transznisztria) vezetése csütörtökön azt állította, hogy a szakadár régió terrorelhárításnak sikerült megakadályoznia egy, a terület több magas beosztású politikusa elleni merényletet. Az egyedül Oroszország által támogatott Transznisztria közlése szerint a támadást az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) tervelte ki, és többek közt Vagyim Krasznoszelszkij elnököt vette célba - írja a TASSZ orosz hírügynökség.
Transznisztria legfőbb ügyésze szerint a gyanúsítottak a szakadár terület fővárosa, Tiraszpol központjában, egy tömegrendezvényen akarták elkövetni a bűncselekményt, hogy a merényletnek az állami vezetők mellett minél több civil áldozata legyen. A merénylők egy utcán parkoló terepjáró felrobbantását tervezték abban a pillanatban, amikor egy kormányzati konvoj elhalad mellette. Az autóban nyolc kilogramm robbanó nitramitot, valamint több ezer csavart rejtettek el, melyek repeszként működtek volna.
A helyi sajtóban megjelent egy videót a merénylet egyik gyanúsítottjának kihallgatásáról. A férfi állítólag 1979-ben született Tiraszpolban, de 12 éve az ukrajnai Odesszába költözött, ahol csatlakozott a területvédelmi erőkhöz. Az egység kötelékében kiképzésben részesült, majd azt a feladatot kapta, hogy kövessen el merényletet a szakadár terület vezetése ellen. Az ukrán biztonsági szolgálat egy friss Facebook-bejegyzésében azt állította, hogy a történteket kizárólag a Kreml által szervezett provokációként kell értékelni.
A Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság egy Csongrád-Csanád vármegye méretével azonos keskeny földsáv Moldova keleti részén, amely 1992 óta de facto független államként működik, de hivatalosan Moldovához tartozik. A terület szoros kapcsolatokat ápol Moszkvával, orosz békefenntartók állomásoznak ott, a helyi lakosok jelentős része pedig orosz állampolgársággal is rendelkezik. Lényegét tekintve a szakadár állam egyfajta oroszúgynevezett exklávéként működik Ukrajna és Moldova közé szorulva a rendszerváltás óta.
Az önjelölt köztársáság tavaly nyáron került a nemzetközi figyelem központjába, miután az orosz védelmi minisztérium kijelentette, hogy távlati céljaik között szerepel Dél-Ukrajna elfoglalása és egy folyosó megnyitása Oroszország és Transznisztria között. A bejelentés óta a szeparatista területen fegyveres incidensek sorozata történt.
Maia Sandu moldovai elnök február 13-án kijelentette, hogy Oroszország puccs végrehajtását tervezi Moldovában, és a Kremlhez hű embereket akar hatalomra juttatni. Sandu szerint az ukrán titkosszolgálatok tudatták Moldovával Oroszország tervét, amely állítólag kormányzati szervek elleni támadásokat és túszejtéseket is magában foglal. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök február végén azt közölte: Moszkvának a kisinyovi reptér megszerzése a célja, hogy azt felhasználva ellássák utánpótlással a szakadár Transznisztriában állomásozó orosz erőket, melyekkel Moldova irányából is támadást akar indítani Ukrajna ellen.
Ezzel párhuzamosan Moszkva tagadta a destabilizációs tervek létezését, alaptalannak minősítve az erről szóló híreket. Az orosz külügyminisztérium pedig bejelentette, hogy minden eszközzel meg fogja védeni Transznisztriát, amely szerintük az Orosz Föderációhoz tartozik. A területen jelenleg több mint ezer orosz katona állomásozik, egyes szakértők szerint az ukrajnai háború akár ide is átterjedhet.