Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.02.09.

Török-szíriai földrengés: Szakértők szerint eddig lehet életben maradni a romok alatt

Sokakban felmerül a kérdés, meddig lehet életben maradni a romok alatt. A szakértők most választ adtak a kérdésre.

A pusztító törökországi és szíriai földrengés után gyakran fölmerülhetnek bennünk kérdések: lehet-e még túlélő a törmelékek alatt, érdemes még folytatni a kutatást?

Rescue search for survivors continues after major earthquake hits Turkey and Syria
Fotó: ERDEM SAHIN

A túlélés két legfontosabb hozzávalója az oxigén és a víz. A szakértők egyöntetű véleménye, hogy ha a romok alatt az ember elegendő levegőhöz és némi vízhez, folyadékhoz jut, akkor napokig kibírhatja.

Az élelem ilyen értelemben másodlagos, mert míg étel nélkül hetekig is kibírhatja egy egészséges szervezet, víz nélkül mindössze néhány napig, maximum másfél hétig lehet életben maradni.

28 nap után találták meg a mázlista túlélőt

Nagy mázli kell ahhoz, hogy valaki valamilyen folyadék közelében rekedjen a romok alatt. Nagy mázli, de nem példa nélküli! A rekorder nagy valószínűséggel Evans Monsigrace – a férfira a 2010-es haiti földrengések utáni 28. napon találtak rá. Kiderült, a túlélő egy összeomlott piac alatt ragadt, ennek köszönhetően ételre és italra sem voltgondja. Egy Reshma nevű női túlélő a 2013-as bangladesi földrengés után 17 nappal került elő, neki is volt elég élelme és szomjoltója.

Az oxigén és a víz mellett nem elhanyagolható a hőmérséklet. Törökországban és Szíriában a hőmérséklet napközben nem haladja meg az 5 fokot, míg éjszaka volt., hogy mínusz 5 fokot mértek, ilyen körülmények között pedig könnyen kihűlhet az ember.

A túlélés szempontjából fontos az áldozat általános egészségi állapota, az, hogy megsérült-e, s ha igen, hol, mennyire.

A kutató-mentőcsapatok a legtöbb bajbajutottat a tragédiát követő első, illetve második nap találják meg, ezt követően azonban drasztikusan romlik az esélye, hogy túlélőkre bukkanjanak.

A BBC szerint az ENSZ gyakorlata az, hogy négy-öt nappal azután fújják le a kutatást, hogy van olyan nap, mikor már nem találnak túlélőre – derül ki a Magyar Nemzet cikkéből.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek