kulcsár edina
Hét órán keresztül küzdöttek a magyar mentőalakulatok egy török nő életéért.
Szívbe markoló történetet osztott meg közösségi oldalán a HUNOR mentőcsapat, annak a nőnek a megmentéséről, akiért több órán keresztül küzdöttek. A mentés még szerdán történt Antakya városában. Hajnali négy felé, amikor az összes többi keresőcsapat már leállt, egyedül a magyar egységek voltak bevetésen. A mentőalakulat kedvét még a mínusz kilenc fokos hideg sem vette el.
Az 55 főből álló magyar csapat éppen egy hatalmas épület romjainál kutattott kutyákkal, keresőkamerákkal és akusztikus személykeresőkkel. Az úszómedencékkel, fitneszteremmel, mélygarázzsal felszerelt hatalmas épület a földrengéskor egyszerűen az oldalára dőlt.
A túlélők kimentése hosszú órák óta zajlott, amikor a HUNOR egyik egysége egy új, átvizsgálatlan területre bukkant. A kis csapatot Farkas Roland tűzoltó őrnagy vezette éppen, aki a folyamatos és erős utórengések ellenére egyre mélyebbre merészkedett az épület romjai között. Majd egyik pillanatról a másikra egy halk, elcsukló női hangra lettek figyelmesek. Miután meghallották a segítségkérést, azonnal a hang irányába indultak. A tűzoltók rövid tanakodás után angolul kezdtek el beszélni a rémült török nővel.
Miután kiderült, hogy Szelmának hívják a bajba jutott nőt, az egyik tűzoltó véletlenül rosszul tolmácsolta a többieknek a nevét, ám a nőnek még annyi lélekjelenléte is maradt, hogy kijavítsa:
Nem Szalma, Szelma!
– mondta a romok közé szorult nő.
Szelma életéért hét órán keresztül küzdöttek, ástak, pakolták a romokat, vágták a betontömböket és bútormaradványokat, hogy kiszabadíthassák, aki innentől kezdve Szalma maradt a tűzoltóknak. A rémült nő még a hordágyon is azt mondogatta, akkor már viccelődve, megkönnyebbülve, és még mindig a tűzoltók kezét szorongatva:
A nevem nem Szalma, hanem Szelma!
A HUNOR csapatának minden tagja megjegyezte a napokban kimentett túlélő nevét. A csapat minden kimentett embert a szívébe zárt, de a nő kimentése, a hosszú küzdelem, amit a lány kezét fogva, keveréknyelven szóval tartva folytattak, örökre beléjük égett.
A Hunor mentőalakulat már a földrengés után megkezdte a mentési munkálatokat Törökországban. Négy profi keresőkutyával keresték a túlélőket, összesen 55 fővel. Azonban a küldetésüket úgy néz ki, befejezték.
A Hunor mentőalakulat felkészült a hazautazásra, azonban azt, hogy erre mikor fog sor kerülni, még nem tudni
- mondta lapunknak Mukics Dániel tűzoltó alezredes.
A szakember szerint már kevés az esély arra, hogy újabb túlélőket találjanak a romok alatt. Mint mondta, a HUNOR mentőalakulat összesen 17 embert mentett ki, köztük három gyermeket, valamint egy kutyát, egy macskát, és egy papagájt is kiemeltek a romok alól. Az egység 29 holttestet is a felszínre hozott.