kulcsár edina
Álrendőrök rémtörténetekkel sokkolják az időseket, akik végül átadják a pénzüket.
Óvja szüleit, nagyszüleit és dédszüleit, és folyamatosan figyelmeztesse őket az álrendőrök különféle csalási trükkjeire - áll az osztrák rendőrség friss közleményében. Magyarországhoz hasonlóan Ausztriában is sokak életét megkeserítik az unokázós csalók. Most a rendőrség figyelmeztetésül ismertette a bűnözők egyik új trükkjét is, amivel az "álrendőrök" próbálkoznak. Olyan keresztneveket keresnek a telefonkönyvben, amelyek idős emberekre utalnak. A legutóbbi csalási hullámban Graz nagy részén a bűnözők kifejezetten a Maria nevű nőket vették célba.
A csalók egyre gyakrabban állítják, hogy a hívott fél hozzátartozója gyanúsítottja egy halálos kimenetelű közlekedési balesetnek. Az elkövetők ezután óvadékot követelnek a szabadlábra helyezésükért.
„A csalók fantáziája határtalan” – figyelmeztet a rendőrség. Olyan hihető mesét adnak elő, amivel sikerül erős érzelmi nyomás alá helyezniük az áldozatot, aki jóhiszeműen teljesíti az álrendőrök kérését.
Múlt kedden egy 84 éves hölgyet hívtak fel a csalók azzal, hogy a lánya halálos kimenetelű közlekedési balesetet okozott, és csak óvadék ellenében engedik szabadon. Az idős nő döbbenten árulta el, hogy készpénze nincs, csak ékszerei vannak otthon. Nem sokkal a "rendőrség" hívása után egy személy jelentkezett nála azzal, hogy ő a lánya ügyvédje. Végül a hölgy ékszereket adott a férfinak, a kár mértéke pedig milliós nagyságrendű.
Rendőrségi akciót is használtak csaliként
A házaspárt naponta kétszer-háromszor hívták azzal, hogy „csalássorozat volt a környéken”, a banda két tagját már letartóztatták, de hogy a többieket is elfoghassák, abban segítsék őket. Azt mondták nekik, hogy készpénzt és aranyérméket helyezzenek el egy műanyag zacskóba, és azt az otthonuk közelében adják át az érte jelentkező férfinak, akit majd követni fognak. Az átverés hitelességének hangsúlyozására egy bizonyos Steiner parancsnok is hívta a házaspárt a bécsi Interpoltól. Ráadásul hamisított leveleket is kaptak a bécsi "ügyészségtől", amiben biztosították őket az esetleges pénzügyi veszteségeik fedezésére. A csalóknak sikerült távolról hozzáférniük a pár bankszámlájához is, és pénzt utaltak át maguknak különböző külföldi számlákra.