kulcsár edina
Több üzletlánc korlátozta az uborka, paradicsom, paprika eladható mennyiségét.
Uborkaszezon van a brit sajtóban, de nem azért, mert nincs miről írni. Arról írnak, ami nincs, esetünkben az uborkáról. Az aktuális hír az volt, hogy több üzletlánc, például az Asda, a Morrisons, az Aldi és a Tesco korlátozta az olyan termékek eladható mennyiségét, mint az uborka, paradicsom, paprika, salátafélék.
Üres gyümölcs- és zöldségpolcok egy kelet-londoni üzletben. A nagy-britanniai szupermarketeket érintő paradicsomhiány más gyümölcsökre és zöldségekre is kiterjed, és valószínűleg hetekig tartani fog. A Brexit után az EU-ba távozó angolok most spanyol, német üzletek zöldségekkel teli polcainak képeivel cukkolják a szigetországiakat.
Az áruhiányt első megközelítésben a spanyol és marokkói import csökkenése okozta, mert az ottani hideg időjárás miatt kevesebb termést tudtak a brit piacra küldeni. Ugyanakkor az is tény, hogy a magas energiaköltségek miatt a gazdák drasztikusan csökkentették a zöldségfélék termesztését. Tony Montalbano, a Green Acre Salads cégtől azt mondta, hogy üvegházait 21°C-on kell tartania az uborkát termesztéséhez, és az energiaszámlája "ötszöröse" lett volna, ha a teljes területét beülteti.
A National Farmers' Union of England and Wales (NFU) elnöke, Minette Batters elmondta, hatalmas a termelőket sújtó infláció, a műtrágyák ára 169 százalékkal, az energiaköltség 79 százalékkal, az állati takarmány 57 százalékkal nőtt.
A Financial Times már tavaly nyáron arról írt, hogy 2021 elején a termelők 40 pennyt fizettek a földgázért, de az árak azóta egyes esetekben a 8 fontot is elérték, mert az ukrajnai háború felhajtotta az energiaárakat.
Jack Ward, a Brit Termelők Szövetségének vezérigazgatója azt mondta, hogy bár az energia árak megugrása az üvegházi termelőket érintették a legsúlyosabban, de nagyjából 20 százalékkal csökkent a káposztafélékkel, például a brokkolival, karfiol beültetett terület.
A munkaerőhiány is súlyosbodott. A Brexit óta a gazdálkodók összességében évi 30 ezer vízumot oszthatnak ki az idénymunkás-program keretében. Korábban az idénymunkások többsége Ukrajnából érkezett, de a háború miatt sok várt munkavállaló nem érkezett Nagy-Britanniába.
A Reuters szerint az is hozzájárult az áruhiány kialakulásához, hogy a kertészeteket kizárták a kormányzati energiaár-kompenzációs programokból, amit azonban az ország botanikus kertjei megkaptak.
Az NFU elnöke ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott,
"a legutóbbi áresések ellenére a gázárak továbbra is háromszor magasabbak a szokásosnál. A helyzet nevetségesnek tűnik. A Királyi Botanikus Kertek, bármilyen fontosak is, jogosultak a programra, de a növénytermesztési ágazat – amely paradicsomot, uborkát, padlizsánt és paprikát termeszt a brit családok élelmezésére – nem”.