tóth gabi
XVI. Benedek nyugalmazott pápát csütörtökön helyezik végső nyugalomra Rómában.
Nem pápai, de ahhoz nagyon hasonló temetése lesz a 95 éves korában elhunyt Joseph Ratzingernek, vagyis XVI. Benedek pápának, akitől csütörtökön reggel vesznek végső búcsút a Vatikánban.
XVI. Benedek koporsójába liturgikus ruháit, a palliumokat, azaz a gyapjúszövetből készült, négyszög alakú darabokat, az egyházi pályafutása során viselt pápai jelvényeit és a regnálása alatt vert pápai érmeket is elhelyezik. Vele együtt temetik el a pápasága alatt írott legfőbb dokumentumokat is. Uralkodásáról latin nyelven készül emlékeztető, ezt egy fémhenger őriz majd.
Pápai pásztorbotját azonban nem helyezik a ciprusfából készült koporsóba. Sokak szerint azonban nemcsak tárgyak kerülnek a nyugalmazott pápával együtt a sírba, hanem súlyos titkok is. Sorra vettük, hogy melyek lehettek a legnagyobb titkok, amelyek az egykori pápával sírba szállnak.
XVI. Benedek 2013-ban jelentette be, hogy lemond a katolikus egyház vezetéséről. Ez a történelmileg teljesen szokatlan lépés megdöbbentette a világot. Az akkori pápa a megromlott egészségügyi állapotával magyarázta döntését. Egyes információk szerint azonban a Vatikánon belüli ellentétes érdekcsoportok kényszerítették arra, hogy lemondjon. Hivatalosan természetesen soha nem erősítették meg még csak a gyanút sem, hogy ilyesmi történt volna. XVI. Benedek halálával valószínűleg ez a rejtély örökre megoldatlan marad - írja a Bild.
2012 év elején egy meglehetősen komoly botrány rázta meg a Vatikánt. Olyan iratok szivárogtak ki, amelyek meglehetősen negatív színben tüntették fel az egyházon belüli ügyeket. A botrány eredetileg olyan, a sajtónak átadott és megjelent vatikáni bizalmas iratokkal, jelentésekkel és magánlevelekkel indult, amelyek az állítólagos vatikáni korrupciót és nepotizmust fedik fel; emellett kiszivárgott egy belső vatikáni vizsgálat is, amely feltárta, hogy egyházon kívüli egyének a pedofil és homoszexuális papokat zsarolják. Benedek pápa a szivárogtatások kivizsgálására egy különleges bíborosi bizottságot állított fel. A Vatikán szóvivője, Federico Lombardi szerint a bizottság tagjai közvetlenül a pápának számoltak be a feltárt ügyekről, de kölcsönösen megosztották értesüléseiket a vatikáni ügyészséggel is.
2013. március 23-án - mindössze tíz nappal Ferenc megválasztása után - a régi és az új pápa találkozott Castel Gandolfóban, a pápák nyári rezidenciáján. A találkozón Benedek egy nagy dobozt adott át utódjának, amelyben az általa megbízott bíborosok oknyomozói jelentései szerepeltek. Ferenc pápa ezeket az aktákat a mai napig nem hozta nyilvánosságra.
2012-ben Palermo érseke, Paolo Romeo előadása felborzolta a kedélyeket. Egy Kínában tartott beszédében őszintén vallott a bíborosok közötti leszámolásokról. A hallgatóság megdöbbenve hallgatta, amint Romeo arról beszélt, hogy XVI. Benedeket 2012 novemberéig el fogják tenni láb alól.
2012 októberében a Bajor Állami Bűnügyi Rendőrség (LKA) szakértői csoportja a Vatikánba utazott. Az LKA elnökét egy vegyész, egy technikus és egy tolmács kísérte. A látogatás célja az volt, hogy kiderítsék, vannak-e biztonsági hiányosságok az egyházfőnek szánt ételek elkészítésében, amit a merénylők egy esetleges mérgezésre használhatnak fel.
Csütörtökön körülbelül reggel 8 óra 50 perckor kezdődik XVI. Benedek búcsúztatása, aminek csak az első, rövid része lesz nyilvános a Szent Péter téren, azután zárt körben a Bazilika grottájában helyezik örök nyugalomra.