tóth gabi
Állagmegóvási és fejlesztési munkálatokat követően látogathatóvá válik majd a bibliai helyszín.
Egy nemzetközi régészekből álló csapat megtalálta a kis Jézust világra segítő betlehemi Szent Szalome bába sírját egy Izrael középső részén, a Lakis erdőnél található barlangban - írja a helyi sajtóra hivatkozva a Guardian online kiadása.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szakemberei szerint azt eddig is lehetett tudni a barlangról, hogy egy gazdag családhoz tartozó, jelentős személyeket temetek el benne a második szentély korától egészen a korai muszlim időszakig, az i. sz. VIII–IX. századig, azt azonban nem, hogy pontosan kiket. Nemrég azonban az egyik sírkamra feltárása közben "ez a barlang a szent Szalome barlangja" feliratokat találtak ógörög és arab nyelven.
Szakértők szerint a barlangsír előtt gondosan kiépített, 350 négyzetméteres, díszített mészkőfalakkal, kőlapokkal és mozaikpadlóval határolt udvar állt, ahol több tucat kerámiamécseseket áruló üzlet kaphatott helyet. Ezt abból gondolják, hogy a helyszínen közel száz, az i. sz. VIII–IX. században készített kerámiamécses-töredéket és ép darabokat is találtak. Elképzelhető tehát, hogy az olajmécseseket a barlang belsejében világításra használták, és talán a vallási rituálé részei is lehettek, hasonlóan ahhoz, ahogy gyertyát árulnak a szent emberek sírjánál vagy a mai templomokban – vélekedett az ásatásokat vezető két régész, Nir Simson-Faran és Cvi Firer egy lapinterjúban.
A barlangot először mintegy 40 évvel ezelőtt sírrablók fedezték fel, majd ezt követően indult meg a helyszín régészeti feltárása. Jelen ismereteink szerint a barlangsír több helyiségre tagolódik, ahol a korabeli zsidó temetkezésben ismeretes, a csontokat őrző kődobozokat helyeztek el. Az egyik helyiséget később keresztény kápolnává alakították át, a korai muszlim korban pedig a falakra véstek keresztek és több tucat felirat is. Néhény felirat ezek közül, melyeket most felfedeztek fel, azt bizonyítják, hogy a helyet Szaloménak szentelték.
Fontos megjegyezni, hogy még ma is parázs hittudományi viták folynak arról, hogy Szent Szalome és a bába Szalome egy vagy két különböző személy volt-e. A kanonizált, tehát, a római katolikus evangéliumok ugyanis nem tudnak túl sokat Szaloméról, és még az is vitatott, hogy a nő követője, vagy tanítványa volt-e Jézusnak. Az Újszövetségben mindösszesen annyit írnak, hogy Szalome ott volt Jézus megfeszítésénél, és később ő fedezte fel, hogy üres a sír, amiben eltemették Isten fiát.
Ezzel szemben viszont Jakab evangéliumában, amely Mária fogantatásáról, neveltetéséről és Józseffel kötött házasságáról, valamint a házaspár Betlehembe vezető útjáról szól, az áll, hogy Szalome volt az a betlehemi bábaasszony, aki a kis Jézust világra segítette. Egy keresztény hagyomány szerint Szalome nem hitte el, hogy Mária szűz, ezért kiszáradt a keze, s csak az után gyógyult meg, hogy a Jézust a kezébe vette.