Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.12.08.
Módosítva: 2022.12.08.

Elkészült az új magyar műhold, Elon Musk rakétája állítja Föld körüli pályára

Ha minden a tervek szerint alakul, az eszközt fél éven belül bocsájthatják fel a világűrbe.

Szerző Gaál József

Elkészült a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatóinak legújabb kisműholdja, az MRC-100, amely a Föld körüli elektroszmogot vizsgálja majd, és a tervek szerint 2023 májusában bocsájtanak fel a világűrbe Elon Musk amerikai üzletember SpaceX űrkutatási vállalatának egyik Falcon-9 típusú rakétájával - olvasható a BME honlapján.

A BME szakemberei által kifejlesztett MRC-100 műhold (BME)

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával elkészült űreszköz, amely az 5x5x15 centiméteres méretével a SMOG-sorozat legnagyobb darabja, a BME Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék oktatói, kutatói és hallgatói hároméves közös munkájának eredményeként jött létre. Az MRC-100 elnevezést a Műegyetemi Rádió Club tiszteletére kapta, amely 2024-ben lesz százéves. A klub valamennyi kisműhold fejlesztésében kulcsszerepet játszott.

A Műegyetem tájékoztatása szerint mivel a műholdat a 2023 májusára tervezett felbocsátása előtt hat hónappal át kell adni a világűrbe juttatást biztosító cégnek, ezért az MRC-100 útnak indult Glasgow-ba a napokban, ahol megtörténik a műholdplatformra telepítése. Innen átszállítják majd a floridai Cape Canaveralbe, ahonnan aztán a világűrbe juttatják Musk rakétájával. A pályára állítás költségeit az amerikai ARDC (Amateur Radio Digital Communications, rádióamatőrök a digitális kommunikáció fejlesztéséért) alapítvány biztosította.

Az Elon Musk nevével fémjelzett SpaceX űrkutatási vállalat egyik Falcon-9-es rakétája indítás közben (SpaceX)

A 2013-ban indított SMOG-projektben az MRC-100 az ötödik műhold, amelyet a BME-n fejlesztettek. A projekt részeként 2019 decemberében indult útnak a SMOG-P zsebműhold, amely 2020. szeptember végén fejezte be küldetését. Mérési eredményei alapján készült el az első olyan elektromágneses szennyezettségi térkép, amely a digitális földfelszíni TV-sugárzás elektromágneses hatását mutatta be.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek