kulcsár edina
Egy újabb bizonyíték, hogy Európa tüdőn lőtte magát a szankciós politikával. A túl magas energiaárak tönkre teszik a német ipart, nagy vállalatok tervezik, hogy Kínába költöznek át.
A magyar kormány már hónapokkal ezelőtt jelezte, hogy a Brüsszel által erőltetett szankciós politika jobban fog fájni Európának, mint Oroszországnak. Az elmúlt félév tapasztalata után itt egy újabb bizonyíték arra, hogy az Orbán-kormány nem a levegőbe beszélt.
A legolvasottabb német napilap, a Bild legfrissebb cikke szerint az ország 40 legjelentősebb vállalatából egy már jelezte is, hogy az elszálló energiaárak miatt kénytelenek áthelyezni a termelésüket Németországból Kínába. A BASF német vegyipari nagyvállalat 1865 óta működik Ludwigshafenben és jelenleg 39 ezer embert foglalkoztat. Legtöbbjüket most mégis a munkanélküliség fenyegeti, a cégnek ugyanis 2,2 milliárd euró (kb. 900 milliárd forintos) többletköltsége van a robbanásszerű gázárnövekedés miatt. A német kormány számára külön fájó pont, hogy a BASF úgy döntött, hogy Dél-Kínában új gyár építésébe kezd, és oda helyezik át a termelést olyan gyorsan, ahogy csak lehetséges.
Ahogy a Bild munkatársa fogalmaz: "Az első DAX-nagyvállalat bedobta a törölközőt a német energiaválság miatt."
A DAX egyébként Németország 40 legfontosabb vállalatának tőzsdei állapotát mutatja percről percre egyetlen mutatóban. Körülbelül a piac 80%-át reprezentálja. 2020 januárjában az index piaci kapitalizációja körülbelül 1200 millárd euró.
A német lap tovább megy és arra figyelmeztet, hogy nem a BASF lehet az utolsó a legnagyobbak közül, amelyik faképnél hagyja Németországot és keletebbre költözik. Információik szerint a Volkswagen-csoport, a Niveát is gyártó anyacég és a Siemens techóriás is jelentős fejlesztéseket jelentettek be Kínában.
Michael von Foerster, a Német Dohányipar Szövetség elnöke nyilatkozott a Bildnek, és az interjúban kerek-perec kijelentette, hogy ipari összeomlás fenyegeti hazáját, amely nem mellékesen az európai gazdaság motorja. Szerinte ugyanis a kis- és középvállalatokat is komolyan sújtja az energiaválság, de ők nem engedhetik meg maguknak, hogy áthelyezzék a székhelyüket vagy a termelésüket egy másik országba.
A keserű következmény: "A német energiapolitika miatt az ipar elvesztése fenyegeti az országot."
Oliver Zander, a Német Fémipari Szövetség elnöke is meglehetősen pesszimista, szerinte komoly munkanélküliség fenyegeti a fém- és elektronikai iparban dolgozókat. Több vezető német közgazdász is egyetért ezzel, és arra figyelmeztetnek, hogy ha Németországban jelentősen csökken az ipari termelés, akkor az egész ország elszegényedhet. Az energiaválság gyors megoldása nélkül nyolc százalékkal is csökkenhet a német GDP.
Ez azt jelentené, hogy a csecsemőktől a nyugdíjasokig minden német átlagosan 5000 eurót (kb. kétmillió forintot) veszítene.