tóth gabi
A nagyobb uniós tagállamok – különösen Németország – bármennyit hajlandók fizetni, hogy feltöltsék a gáztárolóikat télire.
Energiaszegénységhez vezetett a fejlődő országokban, hogy az Oroszországból származó energiaimport csökkenése miatt az uniós tagállamok igyekeznek minél több földgázt felvásárolni a világpiacról – írja a Bloomberg amerikai pénzügyi szaklap.
A portál beszámolója szerint a világ legszegényebb országai, mint például Pakisztán, Banglades és Thaiföld, egyszerűen nem tudnak árban versenyezni Németországgal, és más nagyobb európai gazdaságokkal, ezért részben kiszorultak a földgázpiacról, és képtelenek kielégíteni energiaszükségleteiket. A kialakult hiányhelyzet pedig akár gyárleállásokhoz, gyakoribb és hosszabb ideig tartó áramhiányhoz, valamint társadalmi zavargásokhoz is vezethet az érintett országokban.
A cseppfolyósított földgáz először a fejlett országoké, a maradék pedig a fejlődő országoké. (...) Európa gyakorlatilag elveszi mások energiakészleteit
– fogalmazott a Bloombergnek Russell Hardy, a Vitol csoport vezérigazgatója, aki igyekezett hozzátenni, hogy „ez nem egy nagyszerű dolog”.
A Credit Suisse svájci befektetői bank egyik energetikai elemzője szerint a kialakult helyzetért a beszállító országok is felelősek. Katar és az Egyesült Államok például előbb fogad el ajánlatot a „mohó európai vásárlóktól”, akik fel akarják tölteni a raktáraikat, mint a fejlődő országoktól. „A beszállítók nem iparkodnak, hogy az alacsony árú piacokra szállítsanak LNG-t, aza cseppfolyósított gázt” – fogalmazott a szakértő.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a háború kirobbanása után nem sokkal egyébként azt mondta, hogy a blokknak nyolc hónapra van szüksége ahhoz, hogy az orosz gázszállítások kétharmadát pótolja. Hozzátette, hogy az EU jelentősen diverzifikálja a külföldi szállítók körét, de ez „sokba fog kerülni”.