Marics Peti
Washington minden létező eszközt hajlandó bevetni, hogy a szankciók pártján tartsa az európai szövetségeseit.
Az Egyesült Államok európai nagykövetei figyelmeztetéseket küldtek a washingtoni kormánynak, hogy az öreg kontinensen egyre többen gondolják úgy, hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciók, valamint az agresszív amerikai külpolitika miatt növekednek a megélhetési költségek, és a közhangulat ez irányú változása nyomást gyakorolhat az európai állam- és kormányfőkre, hogy elutasítsák a korlátozóintézkedéseket - írja a Politico, egy, a lap birtokába került belső jelentésre hivatkozva.
Nevük elhallgatását kérő washingtoni tisztségviselők azt mondták a hírportálnak, hogy a figyelmeztetések hatására a Biden-adminisztráció számára kiemelt fontosságú kérdéssé vált, "hogyan lehetne az európai vezetőket az amerikai stratégiához igazítani". "A dolgok egyelőre stabilan állnak, de ez egy ingatag helyzet" - fogalmazott egyikük. Állítólag Washington most "egy következetes és egységes üzenetküldő rendszer kidolgozásán dolgozik az EU-s tagállamokkal, mivel úgy vélik: "Kijev támogatásának megtöréséből Oroszország a harctéren és azon kívül is profitálhat".
Mint ismert, a megélhetési költségek emelkedése, valamint a rezsiválság miatt számos európai országban tartottak tömegtüntetéseket a közelmúltban, többek között Görögországban, Olaszországban, Csehországban és Németországban. A két héttel ezelőtti prágai és a múlt heti római tüntetéseken pedig már kifejezetten az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás megszüntetésétét és az Oroszországgal való párbeszéd megnyitását követelték a demonstrálók.
Fiona Hill, a Nemzetbiztonsági Tanács korábbi Oroszország-ügyi igazgatója azt mondta a Politiconak, hogy ezek a tüntetések figyelmeztetések kellenek, hogy legyenek Washingtonnak. "Az egyetlen dolog, ami miatt aggódom, az az Egyesült Államok és Európa közötti szakadás, mivel az Egyesült Államok jobb helyzetben van az energia terén, mivel mi vagyunk a legnagyobb termelők" - tette hozzá a szakértő.
A Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának európai programigazgatója pedig úgy fogalmazott: "az Oroszországból származó az energiaszállítások csökkenése számos európai országot arra késztetett, hogy figyelmüket az ukrán hadsereg támogatásáról az energiaválság kezelésére fordítsák."