KÜLFÖLD

Szerző Gaál József

Létrehozva: 2022.10.16.

Macron elárulta, bevetne-e atomfegyvert Oroszország ellen

A francia elnök álláspontja a témában belföldön és külföldön is hatalmas felháborodást váltott ki.

Szerző Gaál József

Jelenleg szinte nem telik el úgy nap, hogy az orosz és a nyugati döntéshozók, valamint az őket kiszolgáló sajtóorgánumok ne rémisztgetnének a totális atomháború lehetőségével, amit valós veszélyként igyekeznek beállítani. Ezzel szemben a szakértők úgy gondolják, hogy a nukleáris fegyverek "belengetésének" célja elsősorban nyomásgyakorlás, tényleges bevetésükre kicsi az esély - legalábbis egyelőre. Az oroszok a nyugati fegyverszállításokat szeretnék visszafogni, míg a Nyugat elsősorban az orosz atomfegyverek bevetését szeretné  megelőzni ezzel a taktikával.

A nukleáris fenyegetőzés a gyakorlatban annyit jelent, hogy a felek napi szinten nyilatkoznak arról, hogyan rakétáznák porig a másikat, ha gombafelhő emelkedne az orosz-ukrán front fölé. Az orosz és a nyugati vezetők hónapok óta következetesen állítják, hogy adott esetben készek megnyomni a piros gombot, nem úgy a francia elnök, aki nemrég "kiénekelt a kánonból" - nem kis felháborodást okozva ezzel.

Emmanuel Macron francia, és Joe Biden amerikai elnök

A témában nyilatkozva Emmanuel Macron a France 2 közszolgálati műsorszolgáltatónak szerdán azt mondta, hogy Franciaországnak  világosan meghatározott nukleáris doktrínája van, amely a "nemzet alapvető érdekein" alapul.

A nukleáris doktrína egyértelműen fogalmaz, amit egyáltalán nem befolyásolna közvetlenül, ha például Ukrajnában ballisztikus nukleáris támadásre kerülne sor

 - mondta a kollégáihoz képeset jelentősen pacifistább álláspontot képviselő Macron, aki később egy Twitter-bejegyzésben azt írta, hogy Franciaország "nem akar világháborút".

Macron nyilatkozata belföldön és külföldön is hatalmas felháborodást váltott ki. Francois Hollande volt francia elnök például azt mondta egy rádióinterjúban, hogy a nukleáris elrettentés hitelessége "azon múlik, hogy nem mondunk semmit arról, hogy az ország mit tenne konkrét körülmények között".

Jean-Louis Thiériot konzervatív képviselő hasonlóképp fogalmazott a Politico online kiadásának. A politikus azt mondta, majdnem "leesett a székéről", amikor Macron beszédét hallotta, mivel a nyilvánosság irányába "bizonytalanságnak kell lennie azzal kapcsolatban, mi tekinthető létfontosságú francia érdeknek".

A NATO minisztereinek csütörtöki csúcstalálkozóján Ben Wallace brit védelmi miniszter pedig azt mondta, hogy Macron elnök túl sokat árult el, amikor azt mondta, hogy Franciaország nem fog a saját atomfegyver-arzenáljával válaszolni, ha Oroszország atomfegyvert használna Ukrajnában. "A mi véleményünk az, hogy ha Oroszország atomfegyvert vetne be, annak súlyos következményei lennének Oroszország számára" - tette hozzá a tárcavezető politikus.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek