kulcsár edina
Az EU-s kettős mérce újabb iskolapéldája: Hollandia szépen csendben, mintha mi sem lenne természetesebb, egyszerűn kibújik Oroszsággal szemben bevezetett uniós szankciók hatálya alól.
Az orosz-ukrán háború kitörése óta a holland kormány eddig összesen 91 alakommal adott mentességet helyi nagyvállalatoknak és szervezeteknek az Oroszsággal szemben bevezetett uniós szankciók végrehajtása alól - írja az RTL Nieuws holland televíziós hírszolgáltató online kiadása. A portál beszámolója szerint a gazdasági, klímavédelmi, pénzügyi, infrastrukturális, oktatási, és külügyi tárca azért osztogat ilyen speciális "kibújási lehetőségeket", hogy "bizonyos fokú rugalmasságot biztosítsanak bizonyos esetekben".
Nevük elhallgatását kérő forrásokra hivatkozva az RTL arról ír, hogy a holland Infrastrukturális Minisztérium nem kevesebb, mint 34 orosz zászló alatt futó hajó belépését engedélyezte az ország kikötőibe az EU tiltása ellenére. Ezt azzal indokolták, hogy a hajók fontos rakományt, például alumíniumot és élelmiszert szállítottak.
Emellett a Gazdasági és Klímavédelmi Minisztérium 25 engedélyt adott ki holland cégeknek, hogy azok a Gazprom korábbi leányvállalataival dolgozhassanak. Az engedélyeket "humanitárius okokból" az Oroszország és az EU közötti "polgári ügyekben" való együttműködésre, valamint az Oroszországból származó, "diplomáciai" célú kifizetésekre adták ki. A Pénzügyminisztérium pedig 13 mentességet adott a szankciók hatálya alá tartozó befagyasztott eszközökkel és árukkal kapcsolatban.
Rob Jetten energiaügyi miniszter azt közölte, hogy mostanáig "több tucatnyi cég és szervezet kapott mentességet", köztük önkormányzatok, iskolák és vízügyi hivatalok is, de ezek nevét nem árulhatja el.
Fontos megjegyezni, hogy az orosz-ukrán háború kirobbanása óta az EU eddig összesen nyolc szankciós csomagot fogadott el Oroszországgal szemben, köztük vagyonbefagyasztásokat, az ország pénzügyi szektorára vonatkozó korlátozásokat, kereskedelmi embargókat, valamint magánszemélyeket és állami vállalatokat célzó intézkedéseket.