tóth gabi
Állami beavatkozás nélkül a közoktatás szinte biztosan összeomlik pénzügyileg.
Az energiaválság miatt csődhullám söpörhet végig a brit oktatási rendszeren. Év végéig az iskolák nagyjából fele, jövő szeptemberre pedig akár már a 90 százalékuk is fizetésképtelenné válhat, ha a villany és a gáz ára stagnál vagy tovább emelkedik - írja a The Guardian online kiadása.
A brit Iskolaigazgatók Országos Szövetségének (National Association of Head Teachers - NAHT) közleménye szerint ma átlagosan 89 ezer font (42 millió forint) egy iskola összesített resziszámlája, ami több mint a triplája a tavalyi év azonos időszakához képest. Mint írták, az iskolák fenntartásáért felelős alapkezelők (school trust) többsége már a készpénztartalékait éli fel, hogy fűteni tudják az épületeket és fizetni bírják a tanárokat.
A szervezet elnöke szerint a rázsi mellett nehéz helyzetbe hozza még az alapkezelőket az is, hogy nagyjából 4,5 millió fontot kell előteremteniük a tanárok 5 százalékos béremelésére, amelyet idén nyáron jelentettek be a kormány - közvetlen azután, hogy az iskolák költségvetését már megállapították.
- fogalmazott az Observer online kiadásának egy iskolai alapkezelő igazgatója.
Jeremy Hunt oktatási miniszter nemrég arra tett ígéretet, hogy egy átfogó kiadáscsökkentési programot fognak végrehajtani a különböző minisztériumoknál, hogy az így megspórolt összeget a közoktatás finanszírozásában tátongó lyukak betömésére fordítsák.
A tárca szóvivője elmondta: "Megértjük, hogy az iskoláknak költségnyomással kell szembenézniük az energiaárakat felhajtó nemzetközi események miatt". Hozzátette, hogy az energiakönnyítés mellett az iskolák idén 53,8 milliárd font alapfinanszírozást kapnak, "amely 4 milliárd fonttal több, mint a tavalyi költségvetésben".