Létrehozva: 2022.10.18.
Módosítva: 2022.10.18.

80 %-ban halálos, mutáns koronavírust hoztak létre egy amerikai laborban

Laikusok és szakértők körében is komoly felháborodást váltott ki a kísérlet híre. A kutatók szerint ők semmi ördögtől valót nem csináltak.

Szerző Gaál József

Az új típusú Sars-Cov-2 koronavírus egy szupermutáns változatát hozták létre laboratóriumi körülmények között a Bostoni Egyetem tudósai. A napokban publikált kutatási dokumentumok szerint a mesterséges kórokozóban a jelenleg domináns omikron variáns tüskefehérjéjét, valamint az eredeti wuhani változat DNS-ét kombinálták egy bonyolult genetikai eljárás segítségével - írja a Boston Herald regionális amerikai hírportál.

Az új vírus két legfőbb jellemzője, hogy "robusztusan elkerüli a jelenleg használt vakcinák által kiváltott immunitást", a halálozási aránya pedig  80 százalékos - legalábbis laboratóriumi egerek esetében. Noha a mutánsváltozat valószínűleg valamivel kevésbé lenne végzetes az emberekben, a kutatócsoport azt elismerte, hogy laboratóriumban tenyésztett emberi tüdősejtekben a kórokozó ötször annyi vírusrészecskét termelt, mint a "mezei" omikron-változat. Magyarra lefordítva ez annyit jelent, hogy sokkal súlyosabb lefolyású megbetegedést képes okozni, mint a természetben megtalálható koronavírusok.

A SARS-CoV-2 koronavírus elektronmikroszkópos képe

Mivel a mai napig nem sikerült megcáfolni hitelt érdemlően azt az elméletet, miszerint a Covid-19 egy laborból szökött mesterséges vírus, a kísérlet híre - laikusok és szakértők körében is - komoly felháborodást váltott ki. Shmuel Shapira, az Izraeli Biológiai Kutatóintézet korábbi vezetője például a következőképp reagált a Twitter-oldalán: 

Ezt teljesen be kellene tiltani, ez játék a tűzzel

Miután a kísérlet komoly médianyilvánosságot kapott, a Bostoni Egyetem kiadott egy közleményt, melyben azt írták, ők semmi ördögtől valót nem tettek. Szerintük a kutatásról szóló beszámolók pontatlanok és túlzók, továbbá azt állították, hogy a mutánsvírus létrehozása pusztán tudományos érdekeket szolgált. Többek között betekintést nyertek a segítségével az omikron koronavírus változat megbetegedést okozó képességébe.

A mások által közzétett tanulmányokhoz hasonlóan, ez a munka is jobb diagnosztikai és betegségkezelési stratégiákhoz fog vezetni

- fogalmazott a tanulmány vezető szerzője, Mohsan Saeed, aki azt is hozzátette, hogy a kutatást az egyetem biológiai biztonsági bizottsága, amely tudósokból és a helyi közösség tagjaiból áll, felülvizsgálta és jóváhagyta.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek