tóth gabi
Eddig nem ismert részletek derültek ki a nyugat-európai vezetők békéhez való hozzáállásáról.
Hosszabb hangvételű interjút közölt az ukrán Pravda hírportál Viktor Juscsenko korábbi ukrán elnökkel, aki a beszélgetés során gyakorlatilag minden lényegi kérdésben kifejtette véleményét az orosz-ukrán háborúról. Sok más mellett beszélt a volt és leendő béketárgyalásokkal kapcsolatban is, melyekről több, a nyilvánosság számára eddig ismeretlen részlet is elárult.
A 68 éves veterán politikus az mondta, hogy az európai vezetők kezdetben - februárban és márciusban - az Oroszországgal folytatott béketárgyalások irányába terelték Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnököt, de később megváltoztatták az álláspontjuk, amikor szembesültek az orosz háborús bűncselekményekkel.
- fogalmazott Juscsenko, aki hozzátette, hogy a nyugati vezetők véleménye akkor változott meg a békekötéssel kapcsolatban, amikor Ukrajna tavasszal háborús bűnök elkövetésével vádolta meg az orosz fegyveres csapatokat Bucsában és más, Kijev környéki elővárosokban. A volt elnök szerint az ukránok és a nemzetközi közösség számára ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy Ukrajna nem fizethet a békéért a szuverén területeinek feladásával. Továbbá kijelentette, hogy ez volt az a pillanat, amikor ukrán népben egy magasabb szintre került a nemzeti összetartozás érzése.
A béketárgyalásokkal kapcsolatban fontos elmondani, hogy Moszkva és Kijev négy nappal azután ült először tárgyalóasztalhoz, hogy Oroszország katonai offenzívát indított Ukrajna ellen. Ezt követően a felek több fordulót tartottak személyesen Fehéroroszországban, majd videókapcsolaton keresztül folytatták a megbeszéléseket. Hosszú kihagyás után aztán az orosz és az ukrán delegáció március végén ismét találkozott, mégpedig Isztambulban. Azóta azonban a tárgyalások teljesen megrekedtek, az ukrán és nyugati tisztviselők pedig azzal érvelnek, hogy a Moszkvával folytatott tárgyalásoknak csak akkor lenne értelme, ha Kijev fölénybe kerülne a harctéren, és erősebb pozícióból tárgyalhatnak.