tóth gabi
Üzbegisztánban gyakorlatilag alkotmányos válság alakult ki, miután a kormány belengette, hogy megfosztja előjogaitól az ország legnagyobb kisebbségét.
Vasárnap éjfélkor egy hónapig tartó szükségállapotot rendeltek el Üzbegisztánban, miután az ország észak-nyugati részén található Karakalpaksztán Autonóm Köztársaságban erőszakos tüntetések robbantak ki. A formálisan teljes körű szuverenitást élvező területen azt követően vonultak utcára az emberek, hogy a központi kormány bemutatott egy alkotmánymódosítási tervezetet, ami kulcsfontosságú jogokat vonna el a régiótól, megszüntetve ezzel a független státuszát.
A legnagyobb tüntetések Karakalpaksztán fővárosában, Nukuszban voltak, itt több tízezren vonultak az utcára. A demonstrációk békésen indultak, aztán az emberek egy része erőszakossá vált, és megpróbálta elfoglalni a fontosabb közigazgatási épületeket, kormányzati médiumok szerkesztőségeit, valamint a helyi parlamentet.
A kialakult helyzet kezelésre a kormány utcára vezényelte a rendőrség különleges alakulatait, sőt, egyes hírek szerint a hadsereget is bevetették. Meg nem erősített források alapján az összecsapásokban több tucat tüntető meghalt, miután a fegyveres rendfenntartók többször is a tömegbe lőttek.
A hatóságok vasárnap azt közölték, hogy letartóztatták "a tömeges zavargások szervezőit", és a sikerült helyreállítani a törvényes rendet a régióban. Ennek az állításnak némiképp ellentmondanak a közösségi oldalakra feltöltött videók, melyek alapján az összecsapások még hétfőn is tartottak. Továbbá az, hogy Kazahsztán szombaton közöle: Üzbegisztán kérésére megtiltotta "emberek, járművek és áruk" áthaladását a Karakalpaksztánnal közös határán.
Shavkat Mirziyoyev üzbég elnök hivatala vasárnap bejelentette, hogy megbeszéléseket kezdeményez Karakalpakisztán parlamentjének törvényhozóival, hogy az alkotmánynak a régiót érintő cikkei változatlanok maradjanak.
Karakalpaksztán a karakalpak népről kapta a nevét, akik az olyan nagyobb városokban, mint Nukusz, többségben vannak, de a 2 millió lakosú nyugati régió egészében már kisebbséget alkotnak. A karakalpak tükörfordításban „fekete kalap”-ot jelent, ám a népi kultúra olyannyira elveszett a szovjet idők során, hogy mára már nem tudni, hogy a név pontosan honnan ered.. A karakalpak nyelv közelebb áll a kazah, mint az üzbég nyelvhez, ám 1996 óta latin betűkkel írják hivatalosan, akár csak az üzbég nyelvet.
A karakalpaksztáni parlamentnek egyébként vétójoga van az Üzbegisztán által hozott döntésekre. Az üzbég alkotmány ugyanis kimondja, hogy a Karakalpaksztán és Üzbegisztán közötti viszonyt „szerződések és megállapodások szabályozzák”, és minden vitás ügyet „megbékélés útján kell rendezni”.