tóth gabi
Kína szerint - kettejük közül - egyedül az Egyesült Államok tekint gyarmatosító mentalitással az égitestre.
Az amerikai Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) elnöke arra figyelmeztetett, hogy Kína elfoglalhatja a Holdat. Bill Nelson a Bild német napilap online kiadásának adott interjújában egészen konkrétan úgy fogalmazott, hogy "nagyon aggódik amiatt, hogy Kína leszáll a Holdra, és azt mondja: Ez most már a miénk, ti pedig maradjatok távol tőle."
A NASA vezetője szerint Kína próbálja titkolni, de az űrprogramja valójában egy katonai űrprogram, ami minden téren versenyezni kíván az amerikai űrprogrammal. Mint mondta: Peking 2035-ben befejezheti a saját holdállomásának építését, ezt követően egy évvel pedig megkezdheti ott a tudományos kísérletezést. És ez lesz majd az a pont, amikor a távol-keleti szuperhatalom bejelentheti a területi igényét az égitestre.
A legnagyobb verseny a Hold déli pólusáért lehet majd, mivel az itt található vízlelőhelyeket rakétahajtóanyag-előállításra használhatnák a jövőben - tette hozzá Nelson.
Arra az újságírói kérdésre, hogy Kína jelenleg milyen katonai célok megvalósításán dolgozik a világűrben, Nelson azt mondta, hogy ország vezető űrtudósai éppen azt próbálják kimatekozni, miként lehet más országok műholdjait megsemmisíteni.
Fontos megjegyezni, hogy Bill Nelson nem először bírálta keményen Kína űrpolitikáját. Még áprilisban a NASA-vezér ugyanis azzal vádolt meg kínai tisztviselőket, hogy nem hajlandóak együttműködni az Egyesült Államokkal az űrben végrehajtott műveleteikkel kapcsolatban, és fontos adatokat titkolnak el a nyilvánosság elől. Ennek a célja pedig nem más, minthogy katonai versenyelőnyhöz jussanak az atmoszférán túl.
A kínai űrprogram egyik vezető tisztségviselője egyébként azt mondta a Hold elfoglalására vonatkozó vádakra a Global Times kínai állami hírportálnak, hogy Bill Nelson és az Egyesült Államok gyarmatosító mentalitással tekint minden egyes földdarabra, köztük a Holdra is. Kína viszont arra törekszik, hogy az emberiség számára közös jövőt biztosítson az égitesten, mivel szerintük a Hold nem csak egy országé, hanem az egész emberiségé.