"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2022.07.28.
Módosítva: 2022.07.28.

Átfogó kutatás: a koronavírusnak 62 különböző hosszútávú tünete van

Közel 2,5 millió ember adatait elemezte másfél éven keresztül egy nemzetközi tudósokból álló csapat.

Szerző Gaál József

A Nature Medicine című tudományos folyóiratban megjelent, szakértői értékeléssel ellátott tanulmány szerint a koronavírus-fertőzésnek összesen 62 különböző hosszú távú tünete van. Az átfogó kutatás érdekessége, hogy több olyan poszt-COVID-os tünetet is feltártak a segítségével - többek között a hajhullást, a libidó csökkenését és számos szexuális diszfunkciót -, melyek eddig rejtve maradtak a szakemberek előtt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hosszútávú COVID-ra vonatkozó klinikai esetdefiníciójában például csak 20 tünet szerepel azok közül, amit a hétfőn publikált kutatás során sikerült azonosítani - írja a New Scientist tudományos hírportál. 

SARS-CoV-2 virionok transzmissziós elektronmikroszkópos képe

A tudóstársadalom szerint történelmi jelentőségi kutatás során közel 500 ezer koronavírus-fertőzött brit személy alapellátási nyilvántartását elemezték 2020 januárja és 2021 áprilisa között. Az ő adataikat később összevetették 1,9 millió egészséges (nem fertőzött) ember nyilvántartásával, majd 115 háziorvosok által széles körben jelentett poszt-COVID-os tünet relatív gyakoriságát vizsgálták meg a két csoport között.

A hónapokon át tartó elemzés végül azt az eredményt hozta, hogy a vizsgált tünetek közül 62 áll statisztikailag kimutatható összefüggésben a COVID-19-el - függetlenül az életkortól, a nemtől, az etnikai csoportól, a társadalmi-gazdasági státusztól és a testtömegindexettől.

Az azonosított tünetek alapvetően három kategóriába sorolhatók: légzőszervi tünetek, ide értve a köhögést és a légszomjat; mentális egészségi és kognitív tüneteket, például szorongást és a depressziót; valamint a tünetek szélesebb körét, beleértve a végtagfájdalmat, fáradtságot és a kiütéseket.

Anuradhaa Subramanian, az angliai Birminghami Egyetem munkatársa, és a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy a már jól ismert COVID-tünetek mellett olyanokat is sikerült feltárniuk, melyeket eddig senki sem hozott összefüggésbe a koronavírussal. Például a hajhullást, a libidó csökkenését és számos szexuális diszfunkciót. Az utóbbi halmazba tartozik többek között a korai, késleltetett és retrográd ejakuláció (amikor az ondó a hólyagba kerül, ahelyett, hogy a péniszből távozna), valamint a fájdalmas ejakuláció, a késői ejakuláció és az ejakulációtól való félelem is.

Subramanian külön kihangsúlyozta, hogy a kutatásuknak nem volt célja, hogy kiderítsék, miként alakulhatnak ki szexuális diszfunkciók a vírusfertőzés után, de legalább azt már tudjuk, hogy a két állapotnak köze lehet egymáshoz. Emellett azt is hozzátette, hogy a tanulmány eredményei segíthet a orvosoknak abban, hogy jobb kezeléseket dolgozzanak ki a poszt-COVID-ban szenvedő betegeik számára.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek