kulcsár edina
Megugrott az esetszám Portugáliában a koronavírus omikron alvariánsa miatt.
Megugrott az esetszám Portugáliában a koronavírus omikron változata BA.5 jelű alvariánsának terjedése miatt - közölte szerdán a portugál egészségügyi intézet (INSA). A tájékoztatás szerint az új fertőzöttek mintegy 87 százaléka ezzel az alvariánssal fertőződött meg.
A százezer főre jutó új fertőzöttek száma jelenleg 1800, vagyis az április közepi adatokhoz képest megnégyszereződött. Ennél azonban aggasztóbb az, hogy Portugália lakosságának 87 százalékos átoltottsága ellenére, a kórházi kezelésre szoruló páciensek, illetve a kór halálos áldozatainak száma is megemelkedett.
A tízmillió lakosú ibériai országban szinte minden járványügyi intézkedést feloldottak, a maszkviselési kötelezettséget egyedül a tömegközlekedési eszközökön, illetve a kórházakban és az idősotthonokban tartották meg. A hatóságok ugyanakkor javasolják az önkéntes maszkviselést a lakosságnak olyan helyzetekben, amikor fokozott a fertőzés kockázata.
Az utóbbi négy hétben a 628 ezret is meghaladta az új fertőzöttek száma, közülük 778-an hunytak el a vírus okozta betegség szövődményeiben. A járvány kitörése óta összesen több mint 4,6 millió fertőzöttet és 23 115 halálos áldozatot jegyeztek fel portugál földön.
Az Egyesült Királyságban szerdán tette közzé a brit statisztikai hivatal (ONS), hogy mintegy kétmillióan szenvednek a koronavírus hosszútávú, vagyis a fertőzést követő négy héten túl is meglévő szövődményeitől. Az ONS tanulmánya szerint 376 ezer embernél bizonyos tünetek több, mint két éve megvannak.
A brit felmérés szerint a nem múló tünetek, különösen a fáradékonyság, a légszomj, a köhögés és az izomfájdalom az érintettek 71 százaléka (1,4 millió személy) esetében hátráltatta, míg 20 százalékuk (398 ezer fő) esetében "súlyosan korlátozta" őket a mindennapjaikban.
Az Egyesült Királyságban a járvány kitörése óta mintegy 22,5 millió fertőzöttet és csaknem 180 ezer halálesetet azonosítottak.
Moldovának 455 ezer, Észak-Macedóniának 72 ezer, míg Montenegrónak 30 ezer antigén gyorstesztet küld Magyarország, így támogatva a három állam védekezését a koronavírussal szemben - jelentette be pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető hangsúlyozta, hogy az ukrajnai háború, a régiót érő rendkívül súlyos biztonsági kihívások miatt az elmúlt időszakban jóval kevesebb szó esett a világjárványról, noha az még nem ért véget, ezért továbbra is különös figyelmet kell fordítani az egészségügyi védekezésre.
Magyarország az utóbbi másfél-két évben is sokat segített más országoknak különböző eszközökkel, például oltóanyagokkal és maszkokkal, szombaton pedig több mint félmillió vírustesztet szállítanak le a két nyugat-balkáni államnak és Moldovának - közölte.
Szijjártó Péter kijelentette, hogy az Ukrajnával szintén szomszédos Moldova Magyarország stratégiai partnere, amely nehéz helyzetben van jelenleg, mivel az ukrajnai háború kitörése óta több százezer menekült érkezett az országba.
"Márpedig a menekültek tesztelése komoly erőfeszítéseket igényel, ezért hazánk valamelyest enyhíteni próbálja a helyi egészségügyi rendszerre háruló nyomást" - húzta alá.
A miniszter hozzátette, hogy a háború súlyos kockázatot és komoly terheket jelent az Ukrajnával szomszédos országokra, Magyarországra is már közel 700 ezer ember érkezett az utóbbi hónapokban.
"Moldován is nagy nyomás van, átérezzük ezt a helyzetet, ezért is segítünk" - fogalmazott.
Jelenleg kedvező a járványhelyzet, a járvány ötödik hulláma visszahúzódott, és ez a magas átoltottságnak is köszönhető. A beoltottak száma 6,4 millió fő, a beoltottak 60%-a már a megerősítő harmadik oltást is felvette, 290 ezren már a negyedik oltást is kérték. Az oltás felvétele továbbra is folyamatosan biztosított a kórházi oltópontokon, a háziorvosoknál és a házi gyermekorvosoknál is. A kórházi oltópontokon minden pénteken lehet felvenni az oltást akár időpontfoglalás nélkül is, és továbbra is lehet online is időpontot foglalni. A kormány az Ukrajnából érkező menekültek számára is biztosítja a koronavírus elleni oltás lehetőségét.
Továbbra is javasolt a harmadik oltás felvétele azoknak, akik már négy hónapnál régebben kapták meg előző oltásukat. A kórházi oltópontokon továbbra is elérhető mind az öt, még rendelkezésre álló vakcina: Pfizer, Sinopharm, Moderna, AstraZeneca, és Janssen. A háziorvosoknál az általuk leadott igények szerint elérhetőek az egyes vakcinák.
Az eddig beérkezett 32 millió adag vakcinából mostanáig több mint 16,8 millió adagot oltottak el eddig első, második, harmadik és negyedik oltásra. Magyarország az első uniós beszerzésben összesen 24 millió adag oltóanyagot rendelt, ez gyakorlatilag már beérkezett. A jövőben még Pfizer-szállítmányok várhatóak. Jelenleg is tehát bőven van oltóanyag ahhoz is, hogy a megerősítő oltást is mindenki fel tudja venni.
Az első uniós vakcinabeszerzés keretében 10,8 millió adag Pfizer vakcinát rendeltünk, amely 2021. november végére meg is érkezett. Ezt a felnőttek, valamint a 12-17 év közötti korosztály oltásához használják. Az első uniós beszerzésen túl Magyarország tavaly ősszel újabb 2 millió adag gyermekek oltására alkalmas Pfizer vakcinát rendelt, amely két év alatt, 2022-ben és 2023-ban fog megérkezni.
Az első gyermekvakcina-szállítmány 2021. december 13-án érkezett. Mostanáig összesen 732 ezer adag gyermekek oltására használt Pfizer és 16 800 adag Moderna vakcina érkezett az országba. Az 5-11 éves gyermekek oltása regisztrációt követően történhet online időpontfoglalással kórházi oltóponton vagy a házi gyermekorvosnál.
Orbán Viktor miniszterelnök 2021 decemberében bejelentette, hogy az Európai Bizottság újabb közös uniós Pfizer vakcinabeszerzést indít, amelyben Magyarország is részt vesz. Magyarország 9,5 millió adag Pfizert rendelt az újabb uniós beszerzésben, amelynek köszönhetően 2022 második félévére újabb 3 millió adag, 2023-ra pedig 6,5 millió adag - ebből 1,5 millió adag gyermekek oltásához való - Pfizer oltóanyag érkezhet hazánkba. A három beszerzésben tehát Magyarország összesen 22,3 millió Pfizer oltóanyagot rendelt.
A keleti vakcina beszerzésének köszönhetően Magyarország más országokat megelőzve érte el a lakosság több mint 50%-ának az oltását, előbb kezdődhetett meg az ország és a gazdaság újraindítása, a korlátozások eltörlése és a harmadik oltások beadása. A Magyarország által vásárolt, egymillió ember oltásához érkezett orosz Szputnyik vakcina már tavaly ősszel elfogyott, a Sinopharm továbbra is elérhető.
A sikeres beszerzéseknek köszönhetően Magyarország arra rászoruló országoknak is tud segíteni vakcina adományokkal. Eddig 18 országban már közel 5 millió adag oltóanyaggal segítettük a védekezést.
Jelenleg is több mint 8,9 millió adag vakcina áll még rendelkezésre. Hazánkban tehát a vakcina nem akadálya annak, hogy valaki felvegye az oltást, ez kizárólag csak egyéni döntés kérdése. A regisztrációs honlap és az online időpontfoglaló folyamatosan nyitva van. A háziorvosok a megyei oltási munkacsoportok felé tudják jelezni vakcinaigényüket a praxisukban esedékes oltásokhoz. A dolgozóiknak oltást előíró vállalatok a megyei oltási munkacsoportoktól is kérhetnek vakcinát, ez esetben az üzemorvosok is elvégezhetik az oltást.
Magyarország hosszú távú célja az, hogy önellátó legyen oltóanyagokból, ezért épül Debrecenben a Nemzeti Oltóanyaggyár, ahol majd a - jelenleg még fejlesztés alatt álló - magyar koronavírus elleni vakcina gyártását is tervezik.