tóth gabi
A Ripost7 stábja Ukrajnába utazott, hogy bemutassa a háború hatásait.
A magyarok számarányát tekintve a legnagyobb kárpátaljai magyar városban, Beregszászon járt a Ripost7 stábja. Ami rögtön feltűnik, az a kongó utak és utcák látványa.
Az egymilliós Kárpátalján korábban mintegy 150 ezer magyar élt, de sokan a háború vagy legalábbis a behívó elől külföldre, leginkább Magyarországra menekültek. Így egyfajta „lakosságcsere” alakul ki, hiszen az ő helyükre meg Ukrajna keletibb részéről érkeznek a harcok elől menekülők.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet már az orosz-ukrán konfliktus 2014-es kezdete óta segíti a menekülteket, nincs olyan térség Kárpátalján, ahol ne lennének szálláshelyeik. Mivel korábban Afganisztánban és most Irakban is jelen vannak, ez a helyzet nem új számukra. Amikor a múlt hónapban az ukrajnai háború Kárpátalját is elérte, a rakétatalálatot szenvedett Volócra azonnal segélyszállítmányt indítottak, amelyet a szervezet kárpátaljai vezetője is elkísért.
Nálunk kevesen vannak olyanok, akik azonnal a pincébe rohannak, ha van egy légiriadó, de ez a támadás intő jel, hogy itt is óvatosabbnak kell lenni
– emelte ki Gerevich János, hozzátéve, hogy az oroszok nyíltan megmondták: célpontnak tekintik az Ukrajnába érkező fegyvereket. Nem érdekük tehát, hogy itt folyjanak a szállítások, hisz a legutóbbi időkig Kárpátalja a béke szigete volt, ahol az itt élők és a menekültek is biztonságban érezhetik magukat – mutatott rá az ökumenikusok helyi kirendeltségének vezetője.
Nézd meg a helyszínen készített videónkat, amelyben megmutatjuk, hogyan segítik a magyarok odakint az ukrajnai menekülteket!