tóth gabi
Közeleg a nyár, új medúzafaj tűnt fel, mely a legmérgezőbb faj jegyeit is magán viseli.
Ez a nyár még inkább más lehet, mint az előző kettő! A koronavírus esetszámainak csökkenése és a mérséklődő-megszűnő járványügyi korlátozások hatására egyre több pár, család és baráti tárasaság dönt úgy: ha nyaralás, akkor tengerpart!
A legszebb tengerparti nyaralás élményét is beárnyékolhatja egyetlen medúzacsípés!
Ráadásul, úgy tűnik, egy új medúzafajt sikerült felfedezni: a Sydney-ben élő Scott Belcher az ausztrál kockamedúzák eddig ismeretlen példányait örökítette meg. Először két hete a Cápa-szigetnél pillantott meg egy különös példányt, majd hat nappal később sikerült újra lefilmeznie egyet.
A kockamedúza feje tenyérnyi méretű, s 30 centis csápokkal rendelkezik...
A Guardian által idézett dr. Lisa-ann Gershwin medúza-szakértő szerint lehetséges, hogy ezek egy új faj példányai.
A nagy kérdés persze az, hogy vajon mérgezőek vagy sem ezek a medúzák?
A szakértő szerint ezt egyelőre nehéz megállapítani:
A világ dobozfejű medúzáinak tanulmányozása során arra jutottam, hogy a vastag csápú medúzák veszélyesek, ennek pedig vastag csápjai vannak... Ugyanakkor a szerkezeti felépítése a nem veszélyes medúzafajokat idézi.
Amíg a fenti kérdésre sikerül választ adniuk a szakembereknek, a többséget az érdekli, mit tegyen, ha megcsípi egy medúza.
A Guardian az Australian Resuscitation Council (Ausztál Újraélesztési Tanács) ajánlását idézi, mely szerint a trópusi területeken kívüli medúzacsípés helyét mindenekelőtt tengervízzel kell kezelni, a forró édesvíz ugyanis növelheti a mérgezés fokát! Az édesvíz méregkibocsátásra ösztönözheti a mérgező sejteket, növelve a szervezet toxikus terhelését, a hő pedig kitágítja a hajszálereket, ezzel utat biztosítva a méreg áramlásának. A tengervizes kezelés után jeges fájdalomcsillapítás segíthet.
A Wikipedia a következőket írja a medúzák kapcsán: „Mivel csalánozók, karjaik végén apró csalánsejtek találhatóak, amely a bőrfelülettel érintkezve allergiás reakciót válthatnak ki. A csípések, mely eleinte veszélytelennek tűnhetnek, kb. egy óra elteltével görcsöt és iszonyatos fájdalmakat okoznak. A csípés hatására a vérnyomás hirtelen felszökik, akár agyvérzést, szívbénulást is okozhat. Ha ilyen csípést tapasztalunk akkor azonnal jöjjünk ki a vízből, mert rendkívül fontos, hogy a csípést követő 15–20 percen belül orvosi segítséget kapjunk.”