kulcsár edina
Elképesztő eredményre jutott a koronavírus elleni védőoltások biztonságával kapcsolatban egy átfogó kutatás Németországban.
Negyvenszer nagyobb valószínűséggel okozhatnak "súlyos mellékhatásokat" a koronavírus elleni védőoltások, mint ahogy azt korábban a nagy vakcinagyártók, illetve a nemzeti gyógyszerszabályozó ügynökségek állították - derült ki egy napokban publikált, reprezentatív német felmérésből.
A Deutsche Welle német közszolgálati médium beszámolója szerint a "Covid-19 oltóanyagok biztonsági profilja" címet viselő tanulmány 12 hónapon keresztül, 40 ezer koronavírus ellen beoltott személy bevonásával készült, és a kapott eredmények szerint 1000 emberből 8 tapasztalt súlyos mellékhatásokat. Ezzel szemben a Pfizer és a németországi vakcinabiztonságért felelős ügynökség, a Paul-Ehrlich Intézet (PEI) korábban azt mondta, hogy 1000 emberből csak 0,2 esetében következik "nemkívánatos eseményt".
Dr. Harald Matthes, a berlini Charite Egyetemi Kórház professzora, és a tanulmány vezető szerzője szerint a kapott eredmény "nem meglepő", mivel az összhangban van más országok, például Svédország, Izrael és Kanada adataival. Elmondása szerint azok tekinthetőek "súlyos mellékhatásoknak", melyek az oltás után hetekig vagy hónapokig fennállnak, és orvosi kezelést igényelnek. Ilyen például az izom- és ízületi fájdalmak, a szívizom gyulladása, az immunrendszer túlzott reakciói és az idegrendszeri rendellenességek. Ezek a mellékhatások általában három-hat hónap elteltével kezdenek enyhülni, és az érintettek 80 százaléka kigyógyul belőlük.
Ha a kapott eredmények a Németországban eddig beadott 179 millió adag vakcinára vetítjük, akkor akár "félmillió súlyos mellékhatással járó eset is lehet", ami jóval magasabb szám, mint amit a hivatalos járványügyi adatokban szerepel. Matthes szerint éppen ezért "az orvosoknak lépniük kell, és nyíltan, a nagy nyilvánosság kéne beszélniük az ilyen mellékhatások gyakoriságáról anélkül, hogy oltásellenesnek tartanák őket."
Harald Matthes egyébként az egyik legelismertebb virológus szaktekintély Németországban. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy ő vizsgálta és kezelte Angela Merkelt, amikor a volt kancellár koronavírus gyanújával házi karanténba került 2020 márciusában.