Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.05.26.
Módosítva: 2022.05.26.

Megkezdődött a "rákölő mutáns vírus" tesztje embereken

Szakértők szerint, ha a készítmény hatékonynak és biztonságosnak bizonyul, új fejezet nyílik a rákgyógyításban.

Szerző Gaál József

Elkezdődtek az emberkísérletek a CF33-hNIS, azaz Vaxinia nevű "rákölő vírussal" - adta hírül a Daily Mail online kiadása. A brit bulvárlap beszámolója szerint a kísérleti oltóanyagot egyelőre csak egy ember kapta meg, a tudósok pedig a kapott eredményektől teszik függővé a további kísérleteket. 

Fotó: Laurent Gillieron

A hosszú évek óta fejlesztés alatt álló Vaxina egy genetikailag módosított, úgynevezett onkolitikus himlővírus, amit úgy terveztek, hogy szelektíven megfertőzze és elpusztítsa a rákos sejteket, miközben az egészségeseket egyáltalán nem támadja. Nagyon leegyszerűsítve a mikroorganizmus úgy működik, hogy a rákos sejtbe belépve addig sokszorosítja magát, míg a sejt fel nem robban, ezzel új vírusrészecskék ezreit szabadítva fel. Ezek a részecskék aztán egyfajta antigénként működnek, és arra késztetik az immunrendszert, hogy megtámadja és elpusztítsa a többi rákos sejtet.

A City of Hope Los Angeles-i rákkutató központ és az ausztrál biotechnológiai vállalat, az Imugene által kifejlesztett különleges készítmény a korábbiakban hatékonynak és biztonságosnak bizonyult az állatkísérletek során. Képes volt csökkenteni a vastagbél-, tüdő-, mell-, petefészek- és hasnyálmirigyrákos daganatok méretét. Sőt, egyes esetekben teljesen felgyógyultak a rákos megbetegedésből a kísérleti állatok. 

Az 1. fázisú klinikai vizsgálat (emberi kísérletezés) során a készítmény biztonságosságát mérik majd fel. Az előzetes tervek szerint ebben a folyamatba 100 beteget akarnak bevonni, akik mind áttétes vagy előrehaladott szilárd daganattal küzdenek, és akiknél korábban legalább két hagyományos terápia sikertelennek bizonyult. Az alanyok alacsony dózisú, közvetlen injekcióként vagy intravénásan bevitt Vaxiniát kapnak. Amennyiben a CF33-hNIS hatásosnak bizonyul, további teszteket végeznek majd vele. 

Reméljük, hogy a vírusgyógyászat és az immunterápia ígéretét a legkülönfélébb halálos rákos megbetegedések kezelésére tudjuk majd hasznosítani

- fogalmazott dr. Yuman Fong, a City of Hope sebészeti onkológia vezető professzora és a genetikailag módosított vírus vezető fejlesztője. 

Fontos megjegyezni, hogy még abban az esetben is, ha sikerül igazolni a készítmény biztonságosságát és hatékonyságát, évekbe fog telni, mire széles körben alkalmazhatják. Ha viszont a technológia egyszer bevett eljárássá válik, komoly fordulatot hozhat a rákgyógyításban - állítják a készítmény fejlesztői.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek